Trwa ładowanie...
d3yw651
24-09-2005 13:30

Pomnik Aleksandra Kamińskiego odsłonięto w Łodzi

Pierwszy w Polsce pomnik Aleksandra Kamińskiego, autora książki "Kamienie na szaniec", wybitnego pedagoga, twórcy metody zuchowej i współtwórcy Szarych Szeregów uroczyście odsłonięto w sobotę w Parku Staromiejskim w Łodzi.

d3yw651
d3yw651

Pomnik przedstawia postać Kamińskiego ubraną w harcerską pelerynę i czapkę rogatywkę siedzącą przy harcerskim ognisku. Jego autorem jest prof. Kazimierz Karpiński z łódzkiej ASP.

W uroczystości wzięło udział kilkuset zuchów i harcerzy z Chorągwi Łódzkiej Związku Harcerstwa Polskiego noszącej imię hm. Aleksandra Kamińskiego, kombatanci, władze miasta, województwa i parlamentarzyści. Odsłonięcia pomnika dokonała córka Kamińskiego prof. Ewa Rzetelska-Feleszko. "To jest bardzo radosny dzień, który dokumentuje trwały związek ojca z Łodzią. Łódź ojca przytuliła po wojnie i teraz również daje dowody pamięci o ojcu" - powiedziała PAP prof. Rzetelska-Feleszko.

Aleksander Kamiński (1903-1978) był wybitnym pedagogiem, instruktorem harcerskim i wychowawcą. Kształtował postawy patriotyczne, stworzył ideologię harcerską i metodę zuchową - nauczania i wychowania przez zabawę. Przeszedł wszystkie szczeble harcerskiej kariery, aż do stopnia harcmistrza. Był profesorem pedagogiki społecznej Uniwersytetu Łódzkiego, instruktorem ZHP, organizatorem Szkół Instruktorskich.

W czasie wojny współorganizował konspiracyjną działalność harcerską Szarych Szeregów, współtworzył Organizację Małego Sabotażu "Wawer" i był jej komendantem oraz redaktorem naczelnym Biuletynu Informacyjnego AK (1939-1944).

d3yw651

Po wojnie włączał się w inicjatywy reaktywowania harcerstwa w przedwojennym kształcie, jednak po 1945 i 1956 r., gdy okazywało się, że władza tłumi takie reformatorskie ruchy, usunięto go z ówczesnego ZHP, podobnie jak wielu innych przedwojennych instruktorów. W czasach stalinowskich Kamiński był represjonowany, usunięto go także z Uniwersytetu Łódzkiego.

Napisał ponad 200 prac naukowych z zakresu pedagogiki i historii, był też autorem podręczników harcerskich. Największą popularność przyniosły mu "Kamienie na szaniec" - fabularyzowany dokument o walce harcerzy z niemieckim okupantem.

d3yw651
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yw651
Więcej tematów