Trwa ładowanie...
d1y89gw

Pomimo pokoju rosyjskie siły okopują się w Gruzji

Pomimo podpisania porozumienia
pokojowego rosyjskie siły umacniają swoje pozycje w środkowej
Gruzji - podają światowe agencje.

Share
d1y89gw

Associated Press pisze, że rosyjskie wojska wybudowały okopy wokół swoich czołgów i wystawiły warty na wzgórzach.

AFP podkreśla, że główny wjazd do miasta Gori wciąż blokowały w sobotę rosyjskie siły pancerne.

Liczne ruchy pojazdów opancerzonych, czołgów i piechoty korespondent agencji zaobserwował w Igojeti, około 30 kilometrów na zachód od gruzińskiej stolicy.

d1y89gw

Wcześniej w centrum tego miasta rosyjscy żołnierze wykopali transzeje i parkowali tam czołgi. Po południu przemieścili się poza miasto, gdzie zajęli pozycje obronne, kierując działa w stronę terytoriów gruzińskich.

Pod Igojeti gruziński fotoreporter sfotografował załogę zepsutego rosyjskiego wozu pancernego, podkładającą ogień pod pojazd, aby nie wpadł on w ręce Gruzinów.

Ponadto według AP Rosjanie kontrolują główną drogę biegnącą przez zachodnią część Gruzji. Rozmieścili swoje siły wokół Senaki i położonego tam lotniska, blokując tym samym dostęp do portu w Poti i dojazd do Abchazji. Dziennikarze agencji zwrócili uwagę na rosnącą liczbę rosyjskiego kontyngentu.

Dodatkowe zaniepokojenie wzbudzają informacje dochodzące z zachodu kraju o abchaskich separatystach, kontrolujących kilkanaście miejscowości i elektrownię. Miejsca te położone są w ustanowionej przez ONZ strefie buforowej, na granicy Abchazji.

Stany Zjednoczone i Francja oświadczyły, że Rosja zdaje się ignorować warunki rozejmu. _ Z mojego punktu widzenia - i wciąż jestem w kontakcie z Francuzami - Rosjanie być może nie dotrzymują danego słowa_ - oświadczyła szefowa amerykańskiej dyplomacji Condoleezza Rice.

d1y89gw

Podziel się opinią

Share
d1y89gw
d1y89gw
Więcej tematów