Polsko-holenderski projekt "Słoneczne Szkoły"
W siedmiu szkołach w województwie pomorskim
zamontowane zostaną w tym roku panele słoneczne. To efekt
rozpoczętego w Gdańsku polsko-holenderskiego projektu
edukacyjnego "Słoneczne Szkoły".
To znakomita podstawa do edukacji ekologicznej młodzieży i zainteresowania jej tym, jak można w różny sposób wykorzystywać źródła energii odnawialnej. Jest to o tyle istotne, że Polska do 2010 r., w myśl dyrektyw unijnych, musi trzykrotnie zwiększyć udział energii odnawialnej - powiedział marszałek pomorski Jan Kozłowski.
Partnerem w projekcie "Słoneczne Szkoły" są władze Prowincji Północna Holandia, które sfinansują koszt zakupu i montażu paneli słonecznych. Koszt jednego takiego urządzenia wynosi ok. tysiąca euro. W ramach projektu Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Gdańsku przyznał 30 tys. zł dotacji na przygotowanie materiałów promocyjno-edukacyjnych.
Montowane panele słoneczne będą produkowały energię elektryczną. "Prąd uzyskiwany będzie tylko do celów dydaktycznych, nie zmniejszy to użycia energii elektrycznej w szkole" - wyjaśniła Katarzyna Grecka z Bałtyckiej Agencji Poszanowania Energii w Gdańsku, jednej z instytucji zaangażowanej w realizacji projektu.
Panele słoneczne trafią do dwóch szkół w Gdańsku oraz w Nowym Dworze Gdańskim, Rzeczenicy, Kostkowie, Wicku oraz Malborku.
W przyszłości inicjatywą "Słoneczne Szkoły" planowane jest objęcie ok. 100 pomorskich szkół.