Polsko-francuski film o Marii Skłodowskiej-Curie
Trwają ostatnie prace nad polsko-francuskim fabularyzowanym dokumentem "Śladami Marii Skłodowskiej-Curie" - poinformował reżyser i scenarzysta filmu Krzysztof Rogulski. Jego uroczysta premiera w kinach odbędzie się w pierwszej połowie grudnia.
Filmową biografię słynnej polskiej uczonej nakręcono z okazji setnej rocznicy przyznania Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla z chemii. W tytułową rolę wcieliła się 32-letnia Elisabeth Duda, a jej męża, Piotra Curie odtwarza znany francuski aktor Eric Deshors.
Od najbliższej niedzieli do 24 listopada potrwają w Paryżu końcowe prace nad postprodukcją filmu. Pierwszy uroczysty pokaz dokumentu w kinach odbędzie się w pierwszej połowie grudnia. Wkrótce potem film ma być pokazany w dwóch stacjach telewizyjnych: francuskiej TV5 Monde (z polskimi napisami) i TVP Kultura.
Rogulski zaznaczył, że daty emisji w tych kanałach nie są jeszcze dokładnie ustalone, ale "zapewne odbędą się one w grudniu tego roku".
W przeprowadzonej w Paryżu rozmowie z PAP francusko-polska aktorka Elisabeth Duda podkreśliła, że w czasie pracy nad filmem przeczytała bardzo wiele o granej przez siebie postaci i zafascynowała się nią.
- Pamiętamy, że była pierwszą kobietą-profesorem na Sorbonie i do dziś jedyną kobietą wyróżnioną dwukrotnie Noblem. Ale nie wszyscy wiedzą, że siadła za kierownicę i zdała egzamin na prawo jazdy, co wtedy było praktycznie zastrzeżone dla mężczyzn - zaznaczyła Duda. Dodała, że dokument przypomina też, Skłodowska-Curie uratowała w czasie I wojny światowej tysiące żołnierzy, organizując w szpitalach polowych pracownie rentgenowskie.
Aktorka ma nadzieję, że także dzięki temu filmowi "wielu ludzi na całym świecie dowie się, że Maria Curie była Polką i urodziła się na ulicy Freta 16 w Warszawie, gdzie dziś jest jej wspaniałe muzeum".
Zdjęcia do fabularyzowanego dokumentu powstały we Francji i Polsce, m.in. na Sorbonie i na Dworcu Północnym (Gare du Nord) w Paryżu, w podparyskim malowniczym zabytkowym parku w Sceaux i w podwarszawskiej Podkowie Leśnej.
Na ekranie pojawią się wybitne współczesne postaci i sławy nauki, jak pierwsza kosmonautka francuska Claudie Haignere czy wybitna fizyczka i wnuczka Marii Skłodowskiej-Curie, Helene Joliot-Langevin. O noblistce i jej roli w przełamywaniu antykobiecych stereotypów będzie też mówić słynna francuska piosenkarka, Juliette Greco.
Producentami filmu są polski Filmstom Productions i francuski - Alchimic Films. Napisany przez reżysera scenariusz powstał w konsultacji z Polską Akademią Nauk.
Z Paryża Szymon Łucyk