Polskim miastom grozi wyludnienie?
Maleje liczba miast uznawanych za duże lub średnie. To efekt migracji ich mieszkańców - tłumaczy "Dziennik Gazeta Prawna".
Gazeta dotarła do raportu Głównego Urzędu Statystycznego, z którego wynika, że w ciągu ostatnich 7 lat prawie 700 tys. osób opuściło nasze miasta.
Do najbardziej "opuszczanych" należą: Kielce, Lublin, Łódź, Olsztyn i Szczecin. Są to miasta, które nie wykorzystały swojej szansy na rozwój i przestały być atrakcyjne, zwłaszcza dla młodych ludzi. Dziennik porównuje tę sytuację ze wschodnią częścią Niemiec, skąd także wyjechało, po zjednoczeniu, mnóstwo ludzi.
Zniechęceni ofertą i wyglądem swojego dotychczasowego miejsca pobytu, obywatele wybierają wieś lub metropolie. Po tej, pozytywnej stronie są: Warszawa, Wrocław, Poznań i Trójmiasto. Właśnie tam wielu widzi swoją szansę na lepsze życie.
Włodarze miast zagrożonych wyludnieniem, a co za tym idzie powolnym upadkiem, zaczęli już podejmować kroki mające na celu zatrzymanie swoich mieszkańców - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".