PolskaPolskim dzieciom za daleko do przedszkola

Polskim dzieciom za daleko do przedszkola

W Polsce tylko połowa dzieci w wieku od trzech do sześciu lat chodzi do przedszkola. Jest to najniższy wskaźnik w Europie. Z analizy przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika, że jest to spowodowane m.in. zbyt dużą odległością przedszkoli od miejsca zamieszkania dzieci.

NIK przeprowadziła kontrolę w związku wprowadzeniem od pierwszego września 2004 roku obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dla sześciolatków. Wcześniej dzieci mogły chodzić do przedszkola, ale nie było to obligatotyjne.

Z kontroli NIK przeprowadzonej w 40 gminach (24 wiejskich i 16 miejskich) wynika, że w nowym roku szkolnym gminy zapewnią wszystkim dzieciom wychowanie przedszkolne. Stwierdzono jednak, że ponad połowa przedszkoli nie była właściwie nadzorowana przez kuratorów, a w gminach zaniżano dotacje dla przedszkoli niepublicznych.

W ocenie NIK, w Polsce tylko połowa dzieci jest objęta wychowaniem przedszkolnym, w innych krajach europejskich średnio 80-100% dzieci w wieku od trzech do sześciu lat chodzi do przedszkola (np. W Belgii i Irlandii - 100 procent dzieci).

Zdaniem wiceprezesa NIK Zbigniewa Wesołowskiego, jest to spowodowane tym, że "dzieci mają daleko do szkoły i muszą dojeżdżać (dojazd jest zapewniony przez gminę, gdy odległość jest większa niż 3 km). Często rodzice nie mają także pieniędzy na wysłanie dziecka do przedszkola".

Odnotowano, że w gminach wiejskich - około 40%, a w gminach miejskich około 70% dzieci, uczęszczało do przedszkola.

Z przeprowadzonej kontroli wynika również, że z powodu malejącej liczby uczniów i zbyt wysokich kosztów utrzymania, gminy zamykają przedszkola publiczne. Edukację przedszkolaków przejmują w coraz większym stopniu przedszkola niepubliczne i odziały przedszkolne organizowane w szkołach podstawowych.

Na zorganizowanej konferencji prasowej w Warszawie przedstawiciele NIK przedstawili także wyniki anonimowych ankiet, które wypełniali rodzice przedszkolaków. Z ankiet wynika, że rodzice bardzo pozytywnie oceniają przedszkola. Chwalą głównie fachowość i zaangażowanie nauczycieli.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)