Polskie województwa najbiedniejsze w UE
Pięć polskich województw było w 2002 roku najbiedniejszymi regionami w Europie, ich PKB w przeliczeniu na osobę stanowiło około jednej trzeciej średniego PKB 254 regionów Unii Europejskiej - wynika z danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat.
25.01.2005 | aktual.: 25.01.2005 18:50
Regionem o najniższym wskaźniku PKB na osobę było Lubelskie.
Wszystkich pięć regionów o najniższym wskaźniku PKB na osobę leży w Polsce; są to: Lubelskie (32% średniej regionów UE), Podkarpackie (33% średniej), Warmińsko-Mazurskie (34% średniej), Podlaskie (35% średniej) i Świętokrzyskie (36% średniej) - napisano w komunikacie Eurostatu.
Najniżej sklasyfikowanym regionem poza Polską jest Eszak Magyarorszag (północne Węgry), którego wskaźnik stanowił 37% średniej regionów Unii.
Spośród 59 regionów, w których PKB na osobę jest niższe niż 75% średniej wszystkich 254 regionów UE, 16 było w Polsce, 7 w Czechach, po 6 na Węgrzech i w Niemczech, 5 w Grecji, po 4 we Włoszech i Portugalii, trzy na Słowacji, dwa w Hiszpanii i po jednym w Belgii, Wielkiej Brytanii, Estonii, na Łotwie, Litwie i Malcie.
Wśród starych krajów Unii regionem o najniższym PKB na mieszkańca jest grecki region Dytiki Ellada, którego wskaźnik wynosi 58% średniej unijnej.
Najbogatszym regionem Unii był w 2002 roku Inner London, gdzie PKB na osobę wynosiło 315% średniej regionów UE. Kolejny był belgijski Bruxelles-Capitale (PKB na osobę wynosiło 234% średniej) oraz Luksemburg (213% średniej).
Regiony 10 nowych krajów członkowskich UE generalnie znajdują się na końcu rankingu i tylko czeska Praga (PKB wyniosło 153% średniej regionów UE) i region Bratysławy (120%) znalazły się powyżej średniej regionów Unii.
Eurostat nie podał wysokości PKB na osobę w walucie, lecz użył specjalnego wskaźnika, opartego na euro, biorącego pod uwagę różnice w poziomach cen w poszczególnych krajach.
Zdaniem Eurostatu dane dotyczące regionów utworzonych wokół dużych miast, takich jak Londyn, mogą być przekłamane, gdyż wskaźniki są zawyżane przez zarobki dojeżdżających tam pracowników, choć mieszkają oni poza miastami.
Wskaźnik PKB na osobę w poszczególnych regionach jest kryterium ubiegania się o fundusze strukturalne z puli dla najbiedniejszych regionów (tzw. cel pierwszy dla regionów, których PKB na osobę jest niższe od 75% średniej).
Krzysztof Grad