Polskie Radio Euro zastąpi Radio BIS


Pierwsze w Polsce radio multimedialne ma rozpocząć działalność w
kwietniu lub maju tego roku. Będzie to Polskie Radio Euro, które
zastąpi Radio Bis. Na antenie PR Euro ma dominować tematyka
sportowa oraz audycje edukacyjne czy muzyczne.

17.01.2008 08:00

Wczoraj kierownictwo Polskiego Radia zapowiedziało, że Czwarty Program Polskiego Radia zmieni się niedługo w Polskie Radio Euro. Uruchomienie przewidziano na kwiecień-maj 2008 roku, a pierwszym sprawdzianem będą tegoroczne Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, w których bierze udział polska reprezentacja.

- Polskie Radio Euro jest odpowiedzią na szybki postęp technologiczny, na rozpoczęty już proces konwergencji mediów oraz na zmieniające się potrzeby i wymagania słuchaczy. Jest to także odpowiedź na wielkie wyzwanie, przed jakim stanęła Polska w związku z organizacją Euro 2012 - podaje publiczny nadawca.

- Sport będzie tylko punktem wyjścia. PR4 zawsze była anteną muzyczną i edukacyjną i taką też pozostanie. To jedyny sposób na utrzymanie tej stacji - powiedział wczoraj Krzysztof Czabański, prezes Polskiego Radia.

Z ostatnich badania słuchalności wynika, że udział w rynku ogólnopolskim Radia BIS w okresie październik-grudzień 2007 wyniósł 0,3 proc.

- Po pierwsze ośmielę się powiedzieć, że dokonujemy rewolucji. Po drugie wprowadzamy Polskie Radio w multimedialny świat, a po trzecie to projekt pilotażowy, a zaproponowane rozwiązania przeniesiemy w przyszłości na inne anteny - powiedział Szymon Sławiński, dyrektor Polskiego Radia Euro.

Polskie Radio Euro za pośrednictwem nadajników naziemnych słyszalne będzie na falach Programu 4 Polskiego Radia i dostępne w audio-portalu z, jak zapowiedziano, bogatą ofertą nagrań wideo, częścią społecznościową i wieloma innymi funkcjami. Osoby odpowiedzialne za projekt zapowiadają, że będzie on nowatorski nawet na skalę światową.

Poza tematyką sportową w Radiu Euro znajdą się programy poświęcone kulturze, gospodarce, rynkom pracy, obyczajom krajów europejskich, a także audycje poświęcone sprawom Unii Europejskiej. Pojawi się sekcja nauki języków obcych. Specjalne miejsce przeznaczone będzie dla Ukrainy, współorganizatora Euro 2012. - Mamy nadzieję, że podobne medium powstanie na Ukrainie. Jestem na etapie badania tamtego rynku - mówi Sławiński.

Zapleczem dziennikarskim mają być osoby z Polskiego Radia, propozycje pracy otrzymają dziennikarze Radia BIS, ale też osoby spoza radia publicznego. - Polskie Radio Euro jest uzupełnieniem oferty sportowej Polskiego Radia. Zapleczem merytorycznym są silne redakcje sportowe przede wszystkim Jedynki, ale też Trójki - dodaje Sławiński.

Jak podaje prezes Czabański Polskie Radio na razie nie korzysta z funduszy europejskich, ale wszystko finansuje z własnych środków. Polskie Radio na koniec roku miało wypracowanych 45-50 mln zł nadwyżki finansowej.

Dowiedzieliśmy się też, że redakcja PR4 zostanie przeniesiona do siedziby Trójki na ulicę Myśliwiecką w Warszawie. - To najlepsze miejsce na stację sportową, tuż przy wielkim ośrodku, jakim jest Agrykola i stadion warszawskiej Legii- mówi szef projektu.

W pierwszych miesiącach nadawania przewidziano kampanię reklamową na własnej antenie i w innych mediach.

Czabański zapowiedział też na początek lutego br. dużą kampanię reklamową Polskiego Radia, zachęcającą do płacenia abonamentu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)