Polskie pieśni partyzanckie w berlińskim parlamencie
Polskie pieśni partyzanckie z czasów drugiej wojny światowej wykonano wieczorem w sali plenarnej berlińskiego parlamentu podczas uroczystości z okazji 60. rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego
obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Kierowniczka polsko-niemieckiego chóru Urszula Badura-Schmidt zaśpiewała przy akompaniamencie gitary "Dziś do ciebie przyjść nie mogę" i "Rozszumiały się wierzby płaczące".
Występ Badury był częścią programu, przygotowanego przez niemiecką młodzież z okazji obchodzonego 27 stycznia Dnia Pamięci o Holokauście. Zaprezentowano najlepsze projekty, dotyczące historii drugiej wojny światowej i nazistowskiej dyktatury w latach 1933-1945. W konkursie uczestniczyło 500 młodych Niemców.
Każde pokolenie musi samo wypracować własną wizję historii - powiedział przewodniczący berlińskiego parlamentu Walter Momper (SPD). Podkreślił, że zainteresowanie wśród młodzieży historią, szczególnie losem ofiar prześladowań, nie maleje.
Podczas dwugodzinnego programu młodzież szkolna zaprezentowała m.in. fragment sztuki teatralnej o losach żydowskiego dziecka, refleksje po zwiedzeniu byłego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen oraz fragmenty książki o wojennych przeżyciach Polki Budzimiry Wojtalewicz-Winke. Młodzież z dzielnicy Koepenick pokazała instalację, którą wykonała po podróży do byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Jacek Lepiarz