Trwa ładowanie...
d2pu9j7
24-02-2004 07:00

Polskie ofiary niemieckiego kantu

Spadkobiercy poszkodowanych przez III Rzeszę odsyłani są z kwitkiem, bo tak chciał niemiecki parlament - alarmuje "Super Express".

d2pu9j7
d2pu9j7

Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie odmawia wypłaty pieniędzy spadkobiercom poszkodowanych przez III Rzeszę, jeśli o śmierci swoich bliskich nie poinformowali Fundacji w ciągu pół roku. Fundacja powołuje się na znowelizowaną ustawę niemieckiego Bundestagu, o której ludzie w Polsce nie mają pojęcia - dowodzi autor artykułu.

Aleksander Majek, więzień hitlerowskich obozów w Dachau, Natzweiler, Buchenwaldzie i Flosenburgu, nie dożył wypłaty II raty świadczeń z Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie. Zmarł w czerwcu 2002 r., w wieku 81 lat. Zaadresowany do niego list otworzyła wdowa - Teresa Majek. Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie informowała w nim, że pan Aleksander może odebrać w banku należne mu pieniądze - 9113 zł. "Złożyłam papiery i notarialne oświadczenie, że jestem jedyną spadkobierczynią - mówi gazecie Teresa Majek. - Dostałam kwit, że pieniądze mi się nie należą, bo powinnam się zgłosić w ciągu sześciu miesięcy od śmierci męża".

Magda Cieszkowska, rzeczniczka Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, przyznaje, że problem dotyczy kilku tysięcy osób. - "Nie mamy adresów spadkobierców, dlatego nie wysyłamy pism - tłumaczy SuperExpressowi. - Daliśmy ogłoszenia w prasie". - "Ogłoszenia to za mało - mówi mec. Rafał Kasterski z warszawskiej kancelarii "Żebrowski i wspólnicy". - Fundacja miała obowiązek wysłać pisma. Jeśli tego nie zrobiła, spadkobiercy mogą żądać odszkodowań".

Poszkodowani mogą zgłaszać się do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. - "Przyjrzymy się sprawie i postaramy się pomóc" - powiedziała "SE" Barbara Szcześniak z Biura RPO. (IAR)

d2pu9j7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pu9j7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj