Polska"Polskie Noble" 2004 rozdane

"Polskie Noble" 2004 rozdane

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała tegoroczne "polskie Noble". Laureatami tej prestiżowej nagrody roku zostali prof. Jadwiga Staniszkis, prof. Janusz Limon, prof. Wojciech J. Stec i prof. inż. Krzysztof Matyjaszewski.

Wysokość tegorocznej nagrody wynosi 100 tys. zł. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 3 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej cieszą się opinią najpoważniejszej nagrody naukowej w Polsce. W tym roku przyznano je po raz 13. Otrzymują je wybitni uczeni za osiągnięcia i odkrycia z ostatnich czterech lat, "stanowiące istotny wkład w życie duchowe i postęp cywilizacyjny naszego kraju oraz zapewniające Polsce miejsce w nauce światowej".

Nagrody przyznaje się w czterech dziedzinach.

Prof. Jadwiga Staniszkis z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego została laureatką tegorocznej nagrody w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych. Uhonorowano ją za badania będące próbą teorii i interpretacji procesów transformacji współczesnej Polski i świata. Przedstawiła je w książkach "Postkomunizm" (2001 r.) oraz "Władza globalizacji" (2003 r.).

W dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych nagrodzono prof. nauk medycznych Janusza Limona z Katedry Biologii i Genetyki Akademii Medycznej w Gdańsku. Fundacja uznała jego "wybitny wkład w rozwój cytogenetycznych metod diagnozowania nowotworów złośliwych".

W dziedzinie nauk ścisłych laureatem nagrody jest prof. Wojciech J. Stec z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk w Łodzi. Nagrodzono go za otrzymanie nowych biologicznie czynnych związków o dużym potencjale terapeutycznym za pomocą oryginalnej, opracowanej przez niego metody syntezy tiofosforanowych analogów DNA.

Prof. inż. Krzysztofa Matyjaszewskiego z Wydziału Chemii Carnegie Mellon University (USA) i z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk w Łodzi nagrodzono w dziedzinie nauk technicznych. W ten sposób uhonorowano jego odkrycie nowych metod kontrolowanej polimeryzacji rodnikowej i zastosowanie tych metod w przemyśle.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)