PolskaPolskie konsulaty będą wydawać paszport tymczasowy

Polskie konsulaty będą wydawać paszport tymczasowy


Wprowadzenie paszportu tymczasowego, ważnego do 12 miesięcy i służącego jak normalny paszport, w miejsce paszportu blankietowego, służącego tylko do przyjazdu do kraju, przewiduje rządowy projekt zmiany ustawy o paszportach. Wkrótce projekt ma trafić pod obrady Sejmu.

Paszport tymczasowy wydawałby konsul obywatelom polskim, którzy np. zgubili swój za granicą, a chcą wrócić do kraju (taka funkcje spełnia obecnie paszport blankietowy ­ na granicy jest on wtedy zabierany przez straż graniczną) i również obywatelom polskim przebywającym na stałe za granicą, oczekującym na wydanie paszportu w kraju.

Wynika to z wprowadzenia w 2001 r. nowego rodzaju paszportu, który jest "personalizowany" w Warszawie. Oznacza to, że niezależnie od miejsca w kraju czy za granica ­ paszport fizycznie wykonywany jest w Warszawie. Osobom przebywającym na stałe za granicą ­ do momentu uzyskania takiego nowego rodzaju paszportu ­ wystawiany byłby paszport tymczasowy, którego ważność mogłaby wynosić do 12 miesięcy. Datę ważności paszportu tymczasowego ustalałby konsul.

Wprowadzenie tego rodzaju paszportu wynika również ze wzrostu w 2001 r. podań o wydanie paszportu przez osoby mieszkające za granicą. Bardzo dużo paszportów zostało bowiem wydanych w latach 90., a ich ważność wynosi 10 lat. W 2000 roku wydano za granicą ok. 52 tys. paszportów książeczkowych i prawie 9 tysięcy – blankietowych. Według rządowego uzasadnienia zmian w ustawie paszportowej do 2005 roku zapotrzebowanie na paszporty tymczasowe może wynosić do 100 tysięcy rocznie.

Paszport tymczasowy będzie mógł być wypisany nawet ręcznie (w placówkach konsularnych, w których nie ma odpowiedniego sprzętu komputerowego). W odróżnieniu od paszportu zwykłego, nie będzie zawierał specjalnej poliwęglanowej strony ze zdjęciem i danymi personalnymi. Będzie liczył również mniej stron.

Wydanie paszportu tymczasowego będzie płatne, jeżeli wnioskodawca zechce go użyć jak dotychczasowego paszportu blankietowego (np. zgubienie paszportu). Jeżeli ktoś wystąpi o wydanie paszportu tymczasowego dlatego, że oczekuje na wydanie paszportu zwykłego (spersonalizowanego w Warszawie), nie będzie za niego płacił. W 2000 roku wpływy za tzw. czynności paszportowe wyniosły 104 mln złotych.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy paszportowej skierowany zostanie do pierwszego czytania w Sejmie. (n/pr)

projektpaszportnowelizacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)