Trwa ładowanie...
dvj8bbc
11-09-2005 12:05

Polskie i niemieckie Kościoły przeciwne projektowi Steinbach

Niemiecki Kościół Ewangelicki (EKD) oraz
Polska Rada Ekumeniczna są przeciwne powstaniu w Berlinie "Centrum
przeciwko Wypędzeniu" - podał niemiecki tygodnik "Der
Spiegel". O realizację projektu budowy placówki w stolicy Niemiec
zabiega od pięciu lat przewodnicząca Niemieckiego Związku
Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach.

dvj8bbc
dvj8bbc

"Der Spiegel" używa nazwy "Centrum przeciwko Wypędzeniu", chociaż oficjalna nazwa planowanej placówki brzmi "Centrum przeciwko Wypędzeniom", co ma podkreślić wolę inicjatorów projektu uwzględnienia wszystkich XX-wiecznych przymusowych przesiedleń.

Jak dowiedział się "Der Spiegel", niemieccy ewangelicy i niekatolickie Kościoły chrześcijańskie w Polsce zamierzają wydać wspólne oświadczenie z okazji 40. rocznicy opublikowania przez Niemiecki Kościół Ewangelicki memorandum, które zawierało postulat pojednania z Polską.

Planowane oświadczenie zawiera - zdaniem tygodnika "Der Spiegel" - zdanie: "Utworzenie jedynego 'Centrum przeciwko Wypędzeniu' w Berlinie koliduje z dotychczasowymi pozytywnymi posunięciami na niemiecko-polskiej drodze pojednania i nie odpowiada europejskiemu wymiarowi tego wyzwania".

Memorandum EKD "O sytuacji wypędzonych i stosunku narodu niemieckiego do jego wschodnich sąsiadów" wydano 14 października 1965 roku. Uważane jest za jedno z najważniejszych niemieckich inicjatyw, które doprowadziły do porozumienia i pojednania między Niemcami i Polakami. Autorzy tego dokumentu zakwestionowali po raz pierwszy publicznie niemieckie roszczenia do powrotu na utracone po 1945 roku obszary, podkreślając, że całkowite przywrócenie niemieckiego stanu posiadania nie jest możliwe, ponieważ Polska z powodzeniem zintegrowała te obszary ze swoim państwem.

dvj8bbc

Miesiąc później (18 listopada 1965 r.) biskupi polscy wystosowali list do katolickich biskupów niemieckich w sprawie pojednania, zwierający słowa "przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Inicjatywy środowisk kościelnych i społecznych były impulsem dla rozpoczęcia w 1969 r. przez socjaldemokratycznego kanclerza Willy'ego Branda polityki pojednania z Polską, która zaowocowała podpisaniem w grudniu 1970 roku układu o podstawach normalizacji wzajemnych stosunków.

Jacek Lepiarz

dvj8bbc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvj8bbc
Więcej tematów