PolskaPolskie góry zagrożone

Polskie góry zagrożone

Ogromne inwestycje na terenie słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego mogą doprowadzić do jego unicestwienia. Zagrażają również polskiej części gór - alarmuje "Gazeta Wyborcza".

Słowackie inwestycje związane są z zagospodarowaniem terenów zniszczonych przez huragan, który przeszedł nad Tatrami jesienią 2004 r. Najbardziej spustoszone tereny położone są 40 km od polskiej granicy. Po wichurze rozgorzała dyskusja, co zrobić z dotkniętymi żywiołem terenami.

Przyrodnicy i ekolodzy uważali, że połamanych drzew nie powinno się ruszać, tylko czekać, aż las naturalnie się odrodzi. Tak postępuje się w polskiej części Tatr. Słowaccy przedsiębiorcy postanowili jednak wykorzystać sytuację do budowy nowych inwestycji narciarskich. Pierwsze inwestycje w parku narodowym już ruszyły.

Na Słowacji ingerencja w tatrzańską przyrodę ma bardzo dużą skalę. Jeśli Słowacy zrealizują wszystkie plany, to Tatrzański Park Narodowy po słowackiej stronie praktycznie przestanie istnieć i zamieni się w jedną wielką stację narciarską - mówi "Gazecie Wyborczej" prof. Zbigniew Mirek, przewodniczący Komitetu Ochrony Przyrody PAN i członek rady polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jeśli przestanie istnieć słowacki park narodowy, to zagrożenie dla polskiego parku z każdym rokiem będzie większe i w końcu nie będziemy mieli co chronić - dodaje.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)