Polskie filmy w Moskwie
W Moskwie rozpoczyna się w piątek Panorama Współczesnego Kina Polskiego - największy przegląd polskich filmów od czasu rozpadu Związku Radzieckiego. Impreza ma potrwać 10 dni.
"Takiego pokazu jeszcze nie było, tym bardziej, że oprócz filmów fabularnych publiczność zobaczy również filmy animowane, dokumentalne i krótkometrażowe" - powiedziała kierownik działu kultury polskiej ambasady Elżbieta Szczepańska.
Pokaz ponad 20 filmów współczesnego kina rozpocznie "Stara Baśń" w reżyserii Jerzego Hoffmana - obok Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Zanussiego - jednego z najbardziej znanych i cenionych w Rosji polskich reżyserów.
"Stara miłość nie rdzewieje. Hoffman, absolwent WGIK (Moskiewskiego Państwowego Instytutu Kinematografii), jest bardzo związany z Rosją, a jego filmy w ZSRR były hitem" - powiedział rosyjski reżyser dokumentalny i znawca kina Grigorij Libiergał.
Moskiewska publiczność obejrzy także "Pana Tadeusza" i "Zemstę" Andrzeja Wajdy, "Magnata" i "Przedwiośnie" Filipa Bajona, "Dzień świra" Marka Koterskiego oraz "Dług" Krzysztofa Krauzego.
"W ubiegłym roku prezentowano w Moskwie dorobek Andrzeja Wajdy i Tadeusza Konwickiego. Teraz postanowiliśmy odejść od pokazów monograficznych, głównie prezentując to, co Rosjanie mniej znają, czyli kino współczesne" - powiedziała Szczepańska.
Osobne wydarzenia to prezentacja animowanej adaptacji "Zbrodni i kary" autorstwa Piotra Dumały oraz cała seria filmów słynnego polskiego dokumentalisty Marcela Łozińskiego (m.in. "Żeby nie bolało", "Wszystko może się przytrafić", "89 mm od Europy", "Las Katyński", "Próba mikrofonu", "Jak żyć" i "Egzamin dojrzałości").
Łoziński weźmie także udział w okrągłym stole polskich i rosyjskich reżyserów filmów dokumentalnych "Z kamerą w imię prawdy i honoru", poprowadzi również warsztaty dla studentów WGIK.
"Polskie kino dokumentalne to klasa sama w sobie. Niestety dotychczas nasz kontakt z nim ograniczał się do zagranicznych festiwali i do tego, co czasem udało się obejrzeć w Polsce. Dla mnie przyjazd Łozińskiego to wydarzenie nie mniejszej rangi niż prezentacja kina fabularnego" - powiedział Libiergał.
Festiwal, którego inicjatorami są dział kulturalny polskiej ambasady oraz Instytut Polski w Moskwie, potrwa do 11 kwietnia. Jerzy Hoffman ma w międzyczasie odebrać tytuł doktora honoris causa Moskiewskiego Państwowego Instytutu Kinematografii.