Trwa ładowanie...
06-06-2004 11:35

Polskie akcenty w Normandii


Ci, którzy tu spoczywają, to bohaterowie obu naszych narodów polegli za wolną Polskę i za wolną Francję. Dali dowód największego poświęcenia, jaki może złożyć żołnierz i człowiek - mówił prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas uroczystości z okazji 60. rocznicy lądowania aliantów w Normandii na cmentarzu polskim w Langannerie-Urville w okolicach Caena.

Polskie akcenty w NormandiiŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d3y57h1
d3y57h1

"Ci, co walczyli w Normandii, byli prekursorami powrotu Polski po 60 latach na łono rodziny europejskiej" - powiedział uczestniczący w uroczystościach premier Francji Jean-Pierre Raffain.

Kwaśniewski przypomniał, że w 156 tys. armii wojsk alianckich, które zaangażowane były w operację Overlord, nie zabrakło i polskich formacji. "Pamiętamy o ofiarnym wysiłku żołnierzy 1. dywizji pancernej gen. Stanisława Maczka, marynarzy krążownika 'Dragon', niszczyciela 'Błyskawica', torpedowców 'Kujawiaka' i 'Krakowiaka' oraz polskich lotników z jednostek myśliwskich i bombowych" - powiedział.

Polacy, który polegli w walkach o Normandię, spoczywają na cmentarzu wojskowym Langannerie-Urville, położonym przy szosie prowadzącej z Caen do Falaise. Pochowano tu 650 żołnierzy gen. Maczka, a także kilku polskich lotników. Co roku w sierpniu odbywają się tu obchody rocznicowe z udziałem kombatantów. Prezydentowi w Normandii towarzyszy grupa ok. 30 kombatantów.

Wcześniej prezydent w Potigny w sąsiedztwie merostwa odsłonił tablicę upamiętniającą udział polskich żołnierzy w walkach o wyzwolenie miasteczka po rozpoczęciu inwazji.

Osada górnicza zamieszkiwana była przez Polaków już w XIX wieku; do II wojny światowej 60% ludności było polskiego pochodzenia, a samo Potigny nazywano "małą Warszawą".

d3y57h1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y57h1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj