Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
francja
06-06-2004 (11:35)

Polskie akcenty w Normandii


Ci, którzy tu spoczywają, to bohaterowie obu naszych narodów polegli za wolną Polskę i za wolną Francję. Dali dowód największego poświęcenia, jaki może złożyć żołnierz i człowiek - mówił prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas uroczystości z okazji 60. rocznicy lądowania aliantów w Normandii na cmentarzu polskim w Langannerie-Urville w okolicach Caena.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polskie akcenty w Normandii
(PAP, Fot: Jacek Turczyk)
WP

"Ci, co walczyli w Normandii, byli prekursorami powrotu Polski po 60 latach na łono rodziny europejskiej" - powiedział uczestniczący w uroczystościach premier Francji Jean-Pierre Raffain.

Kwaśniewski przypomniał, że w 156 tys. armii wojsk alianckich, które zaangażowane były w operację Overlord, nie zabrakło i polskich formacji. "Pamiętamy o ofiarnym wysiłku żołnierzy 1. dywizji pancernej gen. Stanisława Maczka, marynarzy krążownika 'Dragon', niszczyciela 'Błyskawica', torpedowców 'Kujawiaka' i 'Krakowiaka' oraz polskich lotników z jednostek myśliwskich i bombowych" - powiedział.

Polacy, który polegli w walkach o Normandię, spoczywają na cmentarzu wojskowym Langannerie-Urville, położonym przy szosie prowadzącej z Caen do Falaise. Pochowano tu 650 żołnierzy gen. Maczka, a także kilku polskich lotników. Co roku w sierpniu odbywają się tu obchody rocznicowe z udziałem kombatantów. Prezydentowi w Normandii towarzyszy grupa ok. 30 kombatantów.

WP

Wcześniej prezydent w Potigny w sąsiedztwie merostwa odsłonił tablicę upamiętniającą udział polskich żołnierzy w walkach o wyzwolenie miasteczka po rozpoczęciu inwazji.

Osada górnicza zamieszkiwana była przez Polaków już w XIX wieku; do II wojny światowej 60% ludności było polskiego pochodzenia, a samo Potigny nazywano "małą Warszawą".

Polub WP Wiadomości
WP
WP