Polski żaglowiec z połamanymi masztami - zobacz film
We wtorek po południu uległ awarii polski żaglowiec "Pogoria". Złamał wszystkie trzy maszty i nie mógł kontynuować żeglugi. Załogę z pokładu podjęły śmigłowce. Na fińskiej stronie hs.fi można przeczytać pełniejszą relację z tego wydarzenia.
08.07.2009 | aktual.: 08.07.2009 11:27
"Pogoria" uczestniczyła w wyścigu regatowym, w ramach The Tall Ships' Races. Do awarii doszło na Bałtyku, 10 mil od fińskiego wybrzeża, przy sile wiatru 30-35 węzłów na kursie ostrym. Na jachcie było ok. 50 osób. W większości były to osoby młode w wieku 15-25 lat, gdyż jest to żaglowiec szkolny. 13 osób to wykwalifikowana załoga. Tylko te 13 osób zostało na pokładzie. Resztę ewakuowano dwoma śmigłowcami. Na szczęście nikomu się nic nie stało.
Żaglowiec sam nie mógł wezwać pomocy, gdyż po złamaniu masztów, nie działała radiostacja na pokładzie. Złamała się bowiem antena umieszczona na jednym z masztów. O tym, co się stało zaalarmowały inne jednostki uczestniczące w regatach.
Początkowo nie było też szans na uruchomienie silnika. Wszystko przez to, że maszty spadły na newralgiczne miejsca na żaglowcu.
Jacht "Pogoria" jest już w porcie w Hanko - poinformował Zbigniew Stasio, sekretarz generalny Polskiego Związku Żeglarskiego, większościowego właściciela jachtu. Jak powiedział Stasio, trwają prace nad uporządkowaniem takielunku oraz pozostałości masztów. - Niektóre części masztów zostały już odcięte, część została bądź zostanie zabezpieczona na pokładzie - poinformował sekretarz generalny.
Stasio dodał, że prace porządkowe mają na celu przygotowanie jachtu tak, by mógł samodzielnie - na silniku - wrócić do Polski. Zdaniem sekretarza prace mogą potrwać dzień lub dwa. Uczestnicy rejsu na "Pogorii" mają podjąć decyzję, czy wrócą do kraju na pokładzie jachtu (po jego naprawieniu) czy popłyną promem, który 11 lipca ma odpłynąć z Hanko.
Pogoria jest żaglowcem szkolnym którego armatorem jest STA Poland, Statek ten ma wyporności 342 tony, długość 47 metrów i szerokość 8 metrów, posiada ożaglowanie typu barkentyna o powierzchni 1000 m 2 (razem 15 żagli na trzech masztach w tym jeden maszt z żaglami rejowymi). Żaglowiec jest wyposażony w pomocniczy silnik napędowy ma moc 255 kW.
Katarzyna Bogdańska, Wirtualna Polska