PolskaPolski "Telefon" na rozdaniu nagród Europejskiej Akademii Filmowej

Polski "Telefon" na rozdaniu nagród Europejskiej Akademii Filmowej

Premiera "Telefonu" - krótkometrażowego
filmu Marcina Wrony, w którym wystąpił hiszpański reżyser Pedro
Almodovar, będzie jedynym polskim akcentem podczas sobotniej
ceremonii wręczenia nagród Europejskiej Akademii Filmowej w
Barcelonie.

Polski "Telefon" na rozdaniu nagród Europejskiej Akademii Filmowej
Źródło zdjęć: © AFP

Dwuminutowy "Telefon" jest częścią europejskiego projektu "Sunday in the Country", organizowanego przez Europejską Akademię Filmową w celu promocji młodych twórców przed międzynarodową publicznością. W tym roku do projektu, oprócz twórców m.in. z Izraela, Szwecji i Czech, zaproszono Polaka - Marcina Wronę, absolwenta Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

W "Telefonie" występuje najsławniejszy hiszpański reżyser Pedro Almodovar, a właściwie jego głos. W głównej roli wystąpiła Ewa Kasprzyk. Aktorka uzyskała zgodę Almodovara na adaptację jego felietonów i na ich podstawie napisała monodram teatralny "Patty Diphusa", który na początku listopada miał swoją premierę w warszawskim Teatrze Rozmaitości. Tytułowa bohaterka sztuki, Patty Diphusa, gwiazda filmów porno, jest także główną bohaterką filmu "Telefon". Patty przyjeżdża do Warszawy i dzwoni z budki na Dworcu Centralnym do Pedro Almodovara.

Wśród tegorocznych nominacji do Europejskich Nagród Filmowych do faworytów konkursu należą dwa hiszpańskie filmy "Złe wychowanie" Pedro Almodovara i "W stronę morza" Alejandro Amenabara oraz niemiecki "Głową w mur" Fatih Akina. O tytuł najlepszego europejskiego filmu roku rywalizują także: "Ett Hal i mitt hjarta" (A Hole In My Heart) Lukasa Moodyssona (Szwecja), "Pan od muzyki" Christophe'a Barratiera (Francja) oraz "Vera Drake" Mike'a Leigh (Wielka Brytania).

W kategorii reżyserskiej nominowano m.in. Theo Angelopoulosa (Grecja) za "Trilogy - The Weeping Meadow", Agnes Jaoui (Francja) (nominowana także za scenariusz) za "Popatrz na mnie" oraz Nimroda Antala (Węgry) za "Kontrolerów" (ten film wygrał ostatni Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Warszawie).

O tytuł najlepszej aktorki europejskiej rywalizują m.in.: nagrodzona na festiwalu w Wenecji Imelda Staunton ("Vera Drake") oraz Penelope Cruz ("Non Ti Muovere"). Wśród aktorów dostrzeżono m.in. kreacje: Bruno Ganza jako Adolfa Hitlera w "Upadku", Javiera Bardema wyróżnionego już w Wenecji za "W stronę morza", Bohdana Stupkę w "Our Own" oraz tytułowego pana od muzyki czyli Gerarda Jugnota.

Nominowano też dziewięć najlepszych nieeuropejskich filmów roku. Są wśród nich m.in.: "2046" Wong Kar-Waia z Hongkongu, "Dzienniki motocyklowe" Waltera Sallesa (USA), "Zakochany bez pamięci" Michaela Gondry'ego (USA), "Fahrenheit 9.11" Michaela Moore'a (USA) i "Old Boy" Park Chan-Wooka (Korea Południowa).

Nagrody przyznaje Europejska Akademia Filmowa, która początkowo (do 1991 r.) nosiła nazwę Stowarzyszenie Kina Europejskiego. Jej pierwszym prezesem był szwedzki reżyser Ingmar Bergman. Celem Akademii jest promocja kina europejskiego i przemysłu filmowego na Starym Kontynencie. Pierwszą nagrodę w kategorii najlepszy film zdobył w 1988 r. "Krótki film o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)