Trwa ładowanie...
d4l6nh8
15-12-2009 20:00

Polski senat wyda uchwałę o poszanowaniu krzyża?

Senatorowie połączonych komisji praworządności i praw człowieka oraz ustawodawczej powołali podkomisję do przygotowania projektu uchwały w sprawie poszanowania symbolu krzyża. Pomysł dotyczący uchwały powstał w związku z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, zakazującym obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech.

d4l6nh8
d4l6nh8

Wcześniej senatorowie zdecydowali, że projekt obejmie jedynie uchwałę w tej sprawie, a nie - jak proponował Piotr Łukasz Andrzejewski z PiS - uchwałę i apel. Andrzejewski chciał, aby w uchwale senat wyraził "stanowczy protest" przeciwko wyrokowi Trybunału w Strasburgu, a w apelu wezwał "wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce, Europie i na całym świecie o szacunek dla znaku krzyża, w jego nie tylko chrześcijańskim, ale i uniwersalnym wymiarze".

Jak mówił Andrzejewski, projekty powstały w związku z tym, że coraz częściej dochodzi do prześladowania chrześcijan, a uniwersalny symbol krzyża przestaje być traktowany jako symbol walki o prawa człowieka na całym świecie. Jako "nieporozumienie" określił traktowanie krzyża jedynie jako symbol religii katolickiej.

Jan Rulewski z PO uznał, że projekt uchwały wzywającej do poszanowania krzyża jest zbyt wąski. - Widzę szersze zjawisko: świat przechodzi jakaś fala negacji symboli religijnych: talibowie w Afganistanie, w Chinach walki ze znakiem Buddy, w Europie mamy do czynienia z kwestionowaniem nie tylko krzyża, ale i gwiazdy Dawida i innych symboli religijnych - powiedział. Jak tłumaczył, projekt powinien mówić o poszanowaniu również innych symboli religijnych, które "głoszą poszanowanie miłości, godności, tolerancji".

Trybunał na początku listopada orzekł, że wieszanie krzyży w klasach to naruszenie "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolności religijnej uczniów". Orzeczenie to wydał w związku ze skargą na obecność krzyża, złożoną przez obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii. Ponadto trybunał nakazał państwu włoskiemu wypłatę kobiecie odszkodowania w wysokości 5 tysięcy euro za "straty moralne".

Na początku grudnia sejm przyjął uchwałę w sprawie ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy, w którym krytycznie odniósł się do wyroku Trybunału.

d4l6nh8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4l6nh8
Więcej tematów