Polski robot kardiochirurgiczny przeprowadzi pierwsze operacje
Pierwsze operacje na zwierzętach z użyciem
polskiego robota kardiochirurgicznego Robin Heart, opracowanego w
Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (FRK), zostaną w czwartek
przeprowadzone w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach -
podała FRK.
Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu od 2000 r. prowadzi unikatowy w Europie projekt, zmierzający do skonstruowania robota kardiochirurgicznego. Rezultatem dotychczasowych prac są projekty, modele, prototypy i badania laboratoryjne różnych rozwiązań konstrukcyjnych i metod sterowania polskiego robota kardiochirurgicznego Robin Heart. Robot ma strukturę segmentową, umożliwiającą zestawienie sprzętu do różnych typów operacji.
Czwartkowe eksperymenty zostaną przeprowadzone na świniach domowych w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zespół pod kierunkiem Zbigniewa Nawrata z FRK przetestuje w realnych warunkach sali operacyjnej kilka prototypów robotów z rodziny Robin Heart, powstałych w latach 2003- 2008.
Trzy planowane eksperymenty na trzech zwierzętach to: wycięcie pęcherzyka żółciowego, operacja zastawki serca oraz operacja pomostowania naczyń wieńcowych, tzw. by-pass. Robin może być bowiem stosowany do operowania nie tylko serca, ale wszystkich tkanek miękkich.
Cel eksperymentów to określenie własności opracowywanych narzędzi chirurgicznych w warunkach maksymalnie zbliżonych do warunków klinicznych. Wszystkie krytyczne uwagi zespołu operującego pozwolą na wprowadzenie zmian konstrukcyjnych i dotyczących oprogramowania robota, zgodnie z wymaganiami przyszłych użytkowników.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przedstawiciele Fundacji liczą na to, że samodzielny robot sterujący położeniem toru endowizyjnego - Robin Heart Vision - mógłby przejść próby przedkliniczne już w przyszłym roku. Kolejnym krokiem byłoby ubieganie się o certyfikat dopuszczający na zabiegi w warunkach klinicznych.