Trwa ładowanie...
d1ur7d3
28-10-2008 12:40

Polski radiometr dostał złoty medal w Chinach

Wynaleziony w Głównym Instytucie Górnictwa
(GIG) w Katowicach radiometr promieniowania ultrafioletowego z
laserowym dalmierzem, służący do kontroli emisji promieniowania na
stanowiskach pracy, zdobył złoty medal na prestiżowym konkursie
wynalazków w Chinach - poinformowała rzeczniczka Instytutu, Sylwia Jarosławska-Sobór.

d1ur7d3
d1ur7d3

Współorganizatorem światowego konkursu dla wynalazków wspieranych oprogramowaniem komputerowym była firma Microsoft. W finale rywalizowało prawie 30 wynalazków i innowacji z całego świata.

Rozstrzygnięcie konkursu Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Wynalazców IFIA World Cup Computed Implemented Inventions nastąpiło podczas październikowej Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Szanghaju. W ubiegłym roku radiometr z GIG został już wyróżniony na wystawie wynalazków w Norymberdze.

Radiometr UV z laserowym dalmierzem pozwala na pomiar sumarycznego natężenia promieniowania na stanowiskach pracy, zwłaszcza krótkotrwałych impulsów takiego promieniowania, towarzyszących spawaniu, np. przy produkcji samochodów.

Konkursowe jury doceniło nowatorstwo skonstruowanego w Katowicach urządzenia, zaawansowanie techniczne połączone z autorskim oprogramowaniem oraz jego wysoką użyteczność. Radiometr stworzył zespół laboratorium techniki laserowej zakładu akustyki technicznej, techniki laserowej i radiometrii GIG, pod kierownictwem doc. Henryka Passii.

d1ur7d3

Zestaw pomiarowy składa się z głowicy do detekcji promieniowania UV, zaopatrzonej w laserowy dalmierz optyczny do dokładnego pomiaru odległości głowicy od punktu emisji promieniowania, oraz rejestratora.

Dotychczas stosowane mierniki pozwalają na sumowanie energii w długotrwałych (wielosekundowych) impulsach towarzyszących konwencjonalnym pracom spawalniczym. Radiometr opracowany w GIG pozwala na wyznaczanie sumarycznej energii bardzo krótkich impulsów UV, występujących wielokrotnie na stanowisku pracy i powtarzających się w długich odstępach czasu.

Uzyskane dane są przetwarzane w laptopie przy pomocy specjalistycznego oprogramowania. Pozwala to na ocenę całkowitej ekspozycji na promieniowanie UV na stanowisku pracy, przy znajomości liczby powtarzalnych operacji w trakcie jednej dniówki roboczej. Na tej podstawie można określić, jak długo mogą pracować robotnicy bez narażenia się na utratę zdrowia. Po zaopatrzeniu urządzenia w zestaw filtrów możliwe jest też określenie biologicznej dawki UV na stanowiskach pracy.

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj