ŚwiatPolski projekt architektoniczny zachwycił Duńczyków

Polski projekt architektoniczny zachwycił Duńczyków

Mieszkańcy Kopenhagi są zachwyceni projektem polskiego biura architektonicznego. Architektom znad Wisły udało się "pokonać" projekty najbardziej znanych i szanowanych architektów świata - wygrać konkurs i zachwycić nie tylko specjalistów, ale także mieszkańców stolicy Danii.

Polski projekt architektoniczny zachwycił Duńczyków
Źródło zdjęć: © Studio Bednarski ltd

Wszystko zaczęło się kilka lat temu, kiedy Kopenhaga ogłosiła konkurs na usytuowany w centrum miasta most pieszo-rowerowy, mający połączyć oddzielone kanałem ważne dzielnice stolicy. Do konkursu stanęli architekci z całego świata, w tym takie gwiazdy jak Henning Larsen czy Zaha Hadid - zdobywczyni wielu prestiżowych nagród i wyróżnień między innymi za projekt skoczni narciarskiej w Innsbrucku. Niektóre niewielkie biura architektoniczne rezygnowały z udziału w wyścigu widząc samą "listę startową". Tymczasem konkurs wygrało usytuowane w Londynie, lecz założone przez Polaka Studio Bednarski.

"Unikatowe rozwiązanie"

Komisja konkursowa wybrała pomysł polskiego studia ze względu na jego "unikatowe rozwiązanie zakorzenione w specyfice lokalizacji, kulturze i historii Danii". Duńczykom spodobała się genialna, prosta i ekologiczna konstrukcja mostu, która pozwala pieszym na obserwowanie zmian położenia różnych elementów z platform widokowych. Media nie szczędziły mu komplementów i kibicowały budowie.

"Jedyny taki most w Europie i pierwszy o podobnej konstrukcji od roku 1923" - emocjonował się dziennik "Ekstra Bladet". "Doświadczony polski architekt, zwycięzca ponad 20 międzynarodowych konkursów" - napisał o Cezarym Bednarskim portal polennu.dk . Prace konstrukcyjne rozpoczęto jesienią 2011 roku, spodziewane zakończenie projektu to nadchodzący październik.

Duńczycy już cieszą się z tego rozwiązania, które ma przyczynić się do bardziej dynamicznego rozwoju położonych na dwóch brzegach kanału dzielnic. Na stronie gminy Kopenhaga można przeczytać, że według szacunków władz miasta, dziennie z mostu będzie korzystać od 3 do 7 tysięcy rowerzystów.

Most jak dzieło sztuki

Jeszcze zanim most zacznie służyć mieszkańcom Kopenhagi, trafił na wystawę. 22 marca w Duńskim Centrum Architektury otwarto ekspozycję "Port jest twój".

- Nasz most jest główną gwiazdą wystawy - powiedział Wirtualnej Polsce Cezary Bednarski, który na zaproszenie Duńskiego Centrum Architektury uczestniczy w inauguracji.

Inderhavnsbroen, bo tak nazywa się most polskiego pomysłu, jak każda nowa budowla wpisująca się w istniejące od dawna środowisko, ma obok gorących zwolenników również przeciwników. Znawcy architektury dyskutują w mediach, a mieszkańcy miasta czekają na oddanie konstrukcji do użytku. Prawdziwy egzamin most zacznie zdawać dopiero nadchodzącej jesieni. Dopiero wtedy będzie wiadomo, na ile wzbogaci Kopenhagę.

Z Trondheim dla WP.PL Sylwia Skorstad

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (44)