Trwa ładowanie...
18-06-2007 09:35

Polski premier na szczycie Grupy Wyszehradzkiej

Premier Jarosław Kaczyński uczestniczy w szczycie
szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Premierzy Polski,
Słowacji - Robert Fico, Czech - Mirek Topolanek i Węgier - Ferenc
Gyurcsany będą mówić m.in. o traktacie konstytucyjnym UE. Gościem
szczytu będzie premier Portugalii Jose Socrates.

Polski premier na szczycie Grupy WyszehradzkiejŹródło: PAP
d4beoe7
d4beoe7

W Bratysławie premier Kaczyński będzie rozmawiał także z premierem Czech Mirkiem Topolankiem. Czechy to, jak na razie, jedyny kraj, który popiera polski postulat zmiany ustalonego w obecnej wersji traktatu systemu głosowania w UE na tzw. system pierwiastkowy.

Bratysławski szczyt rozpoczął się od sesji plenarnej z udziałem premierów czterech państw Grupy Wyszehradzkiej; druga część szczytu to spotkanie z szefem portugalskiego rządu. Portugalia w lipcu tego roku obejmie przewodnictwo UE.

Premierzy na trzy dni przed szczytem Unii Europejskiej będą rozmawiać m.in. o przyszłości traktatu konstytucyjnego UE.

Podczas unijnego szczytu w dniach 21-22 czerwca w Brukseli ma zostać przyjęty mandat na Konferencję Międzyrządową; konferencja ma przygotować projekt nowego traktatu UE.

d4beoe7

Polska domaga się wpisania do mandatu na Konferencję dyskusji nad sposobem głosowania w Radzie UE, zależy nam bowiem na zastąpieniu wpisanego w projekcie traktatu systemu preferującego duże państwa (podwójnej większości państw i obywateli), systemem pierwiastkowym. Poparcie dla stanowiska polskiego rządu przed czerwcowym szczytem UE wyraził w uchwale Sejm.

Innymi tematami rozmów w Bratysławie będą: europejska polityka sąsiedztwa, szczególnie jej wymiar wschodni i współpraca z Ukrainą oraz polityka energetyczna.

Premierzy mają także mówić o poszerzeniu strefy Schengen o nowe państwa UE, w tym o państwa Grupy Wyszehradzkiej. Kontrole na lądowych i morskich przejściach granicznych w Polsce, Słowacji, Malcie, Czechach, Węgrzech, Słowenii, Litwie, Łotwie i Estonii mają zostać zniesione 31 grudnia 2007.

Kontrole graniczne na lotniskach w nowych krajach UE dla obywateli podróżujących w obrębie strefy Schengen miałyby zniknąć najpóźniej do 29 marca 2008 roku. Ostateczną, polityczną decyzję o zniesieniu granic mają podjąć jesienią ministrowie spraw wewnętrznych państw UE. Portugalii, która w lipcu obejmie przewodnictwo w UE, bardzo zależy na sukcesie i rozszerzeniu strefy Schengen zgodnie z kalendarzem.

Grupę Wyszehradzką utworzono w 1991 roku. Jej głównym celem była harmonizacja działań państw członkowskich na rzecz integracji z instytucjami europejskimi. W 2004 roku premierzy krajów grupy uznali, że wytyczone w 1991 roku cele zostały osiągnięte, jednak wyrazili gotowość rozwijania współpracy, już jako członków UE i NATO. (mj)

Agata Jabłońska

d4beoe7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4beoe7
Więcej tematów