Polski potop w Szwecji
Po prezentacjach polskiej kultury organizowanych w Belgii, Hiszpanii i Austrii, Instytut Adama Mickiewicza skupia swoje działania na Szwecji, gdzie w piątek nastąpi otwarcie programu Polen.Nu – Rok Polski w Szwecji.
Rok Polski w Szwecji rozpocznie się 14 lutego międzyrządową konferencją oraz galowym koncertem inauguracyjnym pt. "Warszawa – Bliżej niż myślisz", organizowanym przez samorządy Warszawy i województwa mazowieckiego. W programie, złożonym w całości z dzieł polskich twórców, przewidziano m. in. utwory Chopina, Moniuszki, Kilara i Lutosławskiego. Wiersze polskich noblistów recytować będą Małgorzata Pieczyńska i John Chrispinsson, a całość dopełnią pokazy filmów o Warszawie i Mazowszu oraz pokaz strojów Xymeny Zaniewskiej-Chwedczuk. Całość odbędzie się w Blue Hall Sztokholmskiego Ratusza, sali, w której wręczane są nagrody Nobla.
15 lutego w prestiżowym centrum grafiki Grafiken Hus, mieszczącym się niedaleko Sztokholmu w miejscowości Mariefred odbędzie się wernisaż wystawy "Anatomia Momentów – Polska grafika w rozszerzonym polu".
"Wystawa koncentruje się na prezentacji najnowszej produkcji artystycznej młodej generacji polskich artystów, którzy wykorzystują w swoich pracach szeroką gamę rozwiązań technicznych oraz zestaw materiałów zakorzenionych w tradycji sztuki graficznej" – mówi kurator wystawy, Adam Budak. Przedsięwzięcie współorganizowane jest przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki, Instytut Polski w Sztokholmie oraz Instytut Adama Mickiewicza.
Najważniejszymi centralnymi wydarzeniami kulturalnymi Roku Polskiego w Szwecji, będą, oprócz wystawy "Anatomia Momentów", wystawa i udział w Międzynarodowych Targach Sztuki w Sollentunie, wystawa "Trzy Korony i Polski Orzeł" na zamku w Kalmarze oraz udział Polski jako gościa honorowego w Międzynarodowych Targach Książki w Goeteborgu. (aka)