Polski Ład. Mateusz Morawiecki: Marzenia Polaków zamieniamy na rzeczywistość
- Puste obietnice zamieniliśmy w realizacje zadań - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej poświęconej Polskiemu Ładowi. Szef rządu podsumował akcję "10 programów na 100 dni".
W czerwcu rząd przedstawił 10 kluczowych obszarów zmian w ramach Polskiego Ładu. Wśród nich jest m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, emerytura bez podatku, czy też mieszkanie bez wkładu własnego.
Teraz premier Mateusz Morawiecki przekazał, które z głównych założeń udało się przeprowadzić. - Puste obietnice zamieniliśmy w realizacje zadań. Co jest warta polityka, jeśli miałaby polegać na obiecywaniu, a później te słowa byłyby rzucane na wiatr? - pytał premier podczas piątkowej konferencji prasowej.
- Miejsca pracy były dla nas od samego początku jednym z głównych wyzwań i zadań. Pamiętamy wysokie bezrobocie, które było zmorą III Rzeczpospolitej. Dziś mamy jeden z najmniejszych poziomów bezrobocia w całej Unii Europejskiej. (…) Marzenia Polaków zamieniamy na rzeczywistość - mówił Morawiecki.
Zobacz też: Ostra riposta na słowa Janusza Kowalskiego. Polityk Lewicy nie miała litości
Polski Ład. Premier atakuje Platformę Obywatelską
Szef rządu przypomniał, że jednym z założeń Polskiego Ładu jest także zniesienie limitu do specjalistów. - Oczywiście to nie jest sytuacja jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - tłumaczył polityk.
Wspomniał też o zwiększeniu finansowania na system ochrony zdrowia. - Jednym z naszych zobowiązań przyjętych w formie ustawy jest przeznaczenie 7 proc. środków PKB na służbę zdrowia - dodał premier, zapewniając, że rząd będzie starał się podnosić wynagrodzenia medykom.
- Ostatnio jestem pytany, czy aspiracje Polaków, które przenikają przez kolejne badania, to powód do radości, czy powód do obaw. Drodzy państwo, to powód to ogromnej radości - stwierdził premier.
Odniósł się też polityków Platformy Obywatelskiej, krytykując ich rządy. - Czasami się potykamy, popełniamy błędy. Za te błędy przepraszam, ale chyba lepiej jest starać się robić jak najwięcej, realizować coś, do czego się zobowiązujemy, nić siedzieć z założonymi rękami i patrzeć, jak przez budżet państwa przeciekają dziesiątki miliardów rocznie, tak jak za czasów PO - powiedział Mateusz Morawiecki.
Mieszkanie bez wkładu własnego. Morawiecki o pomocy dla rodzin
Rządowy program ma również pomóc małżeństwom, których nie stać na kupno mieszkania. - Młodym ludziom, którzy będą chcieli kupić mieszkanie, a nie stać ich dzisiaj na wkład własny, zapewniamy gwarancję wkładu własnego ze strony Skarbu Państwa - wyjaśnił premier Morawiecki.
Polityk ocenił też działania związków deweloperskich, które skrytykowały postulat dotyczący budowy domów do 70 mkw przy bardzo uproszczonych warunkach. - Jeżeli coś jest w interesie wąskiej grupy, to nie musi być w interesie wszystkich Polaków - skwitował szef rządu.
- W ramach Polskiego Ładu tworzymy już ponad 500 tys. miejsc pracy, a więc wynagrodzenia znowu będą rosły - mówił dalej Morawiecki. - Chcemy też, żeby nasza młodzież i dzieci szybko wykształciły się w tych zawodach o wysokim potencjale, które są potrzebne w dzisiejszym dynamicznym, naładowanym technologiami, świecie i stąd Małe Centra Nauki - dodał.
Mateusz Morawiecki potwierdził też wprowadzenie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Zgodnie z założeniami rodzice mają otrzymywać 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Świadczenie nie będzie uzależnione od dochodów.
Podatek dla dużych korporacji. Rząd przyjął projekt ustawy
W środę rząd zaprezentował ostateczną wersję podatkowych założeń Polskiego Ładu. Jednym z nich będzie podatek dla dużych, międzynarodowych korporacji, które nie odprowadzają w Polsce podatku CIT.
- Proponujemy rozwiązania, które są i dobre, proprzedsiębiorcze i jednocześnie takie, które w większym stopniu obciążają największe firmy - tłumaczył premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rady Ministrów.
Podkreślił, że podobne rozwiązania funkcjonują m.in. w Austrii i Stanach Zjednoczonych. - Wprowadzamy rozwiązania wyrównujące, rozwiązania, które mają też stanowić ochronę polskich firm, które zwykle są mniejsze lub średnie w danej branży w walce rynkowej w zestawieniu z tymi gigantami międzynarodowymi. Taki cel dodatkowy ma pełnić ta dodatkowa nasza regulacja - tłumaczył szef rządu.
Z rządowych analiz wynika, że nowy podatek ma przynieść do budżetu państwa około 2 mld złotych rocznie. - Trudno tutaj bardzo dokładnie prognozować, ale to będą środki, które będą przeznaczone na inwestycje, a także na politykę społeczną prowadzoną przez nasz rząd - zapewnił Morawiecki.