Trwa ładowanie...
d1r3elz

Polski konsul w Berlinie oskarża niemieckie władze: nie chcą krzyża na pomnikach

Niemcy nie chcą, aby w obozach koncentracyjnych były eksponowane wartości chrześcijańskie i związane z narodem polskim - twierdzi Piotr Golema, polski konsul w Berlinie. Dyplomata podaje przykład konkursu na pomnik w niemieckiej stolicy.
Share
Polski konsul: niemieckie władze konsultują likwidację izb narodowych w obozie Ravensbrück
Polski konsul: niemieckie władze konsultują likwidację izb narodowych w obozie RavensbrückŹródło: PAP, Fot: DPA/HORACIO VILLALOBOS
d1r3elz

Piotr Golema, Konsul Generalny RP w Berlinie w rozmowie z Radiem Szczecin stwierdził, że niemieckie władze nie przewidziały krzyża jako elementu pomnika w miejscu odkrytych niedawno prochów 430 Polaków na cmentarzu w berlińskiej dzielnicy Altglienicke.

- Władze niemieckie rozpisały międzynarodowy konkurs na upamiętnienie tego miejsca. Wpłynęło 12 prac konkursowych. Żadna z nich nie zawierała elementu krzyża na pomniku. Wygrała jedna z tych dwunastu - powiedział Golema.

Jego zdaniem problem jest szerszy, bo niedawno w Muzeum Obozu Koncentracyjnego w Ravensbrück zorganizowało debatę na temat pomysłu likwidacja izb narodowych. Konsul przypomina, że najliczniejszą grupę więźniów w Ravensbrück stanowiły Polki.

d1r3elz

Gangsterzy na filmie z Beatą Szydło. Radosław Fogiel nie wyklucza pozwu przeciwko TVN

W ocenie polskiego konsula niemieckie władze uważają pokazywanie wystaw poświęconych poszczególnym narodom w muzeum za zbędne.

d1r3elz

- Są przekonane, że narodowe wystawy zakłamują rzeczywistość, bo służą do realizacji politycznych celów aktualnych rządów - mówił Golema w wywiadzie dla Radia Szczecin.

Stacja w omówieniu rozmowy stwierdza, że w niemieckiej narracji historycznej coraz częściej podkreśla się, że w obozach takich jak Ravensbrück czy Sachsenhausen pod Berlinem, ofiarami byli przedstawiciele mniejszości seksualnych.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1r3elz

Podziel się opinią

Share
d1r3elz
d1r3elz
Więcej tematów