Trwa ładowanie...
śmierć
23-01-2013 12:56

Polski komandos zginął w Afganistanie

Polski komandos zginął w Afganistanie. Do zdarzenia doszło w nocy w prowincji Ghazni, gdzie stacjonują nasi żołnierze - poinformował podpułkownik Mirosław Ochyra z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.

Polski komandos zginął w AfganistanieŹródło: wojskaspecjalne.mil.pl
d1ur7d3
d1ur7d3

Kapitan Krzysztof Woźniak zginął w czasie nocnej akcji antyterrorystycznej. Polscy komandosi wspierali afgańskie specsłużby, które przeprowadzały akcję zatrzymania kilku groźnych rebeliantów, działających na terenie Ghazni.

Operacja była zabezpieczana przez śmigłowce, pojazdy opancerzone oraz żołnierzy Polskich Sił Zadaniowych. Jej przeprowadzenie poprzedziły gruntowne działania planistyczne oraz rozpoznawcze z udziałem personelu Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

W trakcie akcji żołnierze z grupy szturmowej Wojsk Specjalnych zostali ostrzelani z broni małokalibrowej i zaatakowani granatami. W wyniku ostrzału poszkodowanych zostało kilku polskich żołnierzy, w tym jeden ciężko.

Na miejscu zdarzenia rannym udzielono natychmiastowej pomocy i niezwłocznie wezwano śmigłowce ewakuacji medycznej (MEDEVAC). Kapitan Woźniak został przetransportowany do polskiego szpitala w bazie Ghazni. Niestety lekarzom nie udało się uratować jego życia. Stan pozostałych poszkodowanych żołnierzy nie budzi niepokoju.

d1ur7d3

W wyniku operacji zatrzymano wytypowanych terrorystów, a także ujęto dwie kolejne osoby poszukiwane przez afgańskie siły bezpieczeństwa.

Kapitan Krzysztof Woźniak służbę wojskową pełnił od 1996 roku, w tym kilkukrotnie poza granicami państwa. W Afganistanie był po raz czwarty. W kraju służył w jednostce specjalnej GROM. Zostawił żonę i trójkę dzieci.

Kapitan Woźniak to pierwszy polski komandos, który zginął w czasie zagranicznej misji. Rodzina żołnierza została powiadomiona o tym tragicznym zdarzeniu.

W Afganistanie śmierć poniosło 38 członków Polskiego Kontyngentu Wojskowego - żołnierze i cywilny ratownik medyczny. Najtragiczniejszy dla PKW atak nastąpił w grudniu 2011, gdy wskutek eksplozji miny-pułapki pod pojazdem zginęło pięciu żołnierzy. W Afganistanie służy obecnie ok. 1800 żołnierzy i pracowników polskiego kontyngentu wchodzącego w skład sił ISAF.

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj