ŚwiatPolski kandydat na komisarza praw człowieka RE będzie musiał poczekać?

Polski kandydat na komisarza praw człowieka RE będzie musiał poczekać?

Grupa państw Rady Europy, skupionych wokół
Hiszpanii, chce przedłużenia upływającej w tym roku kadencji
obecnego komisarza praw człowieka RE, Hiszpana Alvaro Gil-Roblesa
- twierdzą źródła zbliżone do Rady Europy. Polska
sprzeciwia się tej propozycji i zamierza przedstawić w tym roku
kandydaturę współzałożyciela Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
Marka Antoniego Nowickiego na nowego komisarza.

Według źródeł PAP Nowicki jest na tyle znaną i cenioną postacią, że miałby ogromne szanse na wybór. Ponadto Polska przez 13 lat obecności w RE nie obsadziła żadnego z wybieralnych najwyższych stanowisk w tej organizacji.

Nowicki jest jednym z założycieli Komitetu Helsińskiego w Polsce. W latach 1993-1999 orzekał w Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu. W 2000 r. został międzynarodowym rzecznikiem praw obywatelskich w Kosowie.

Zgodnie z procedurą, nowy komisarz powinien zostać wybrany w czerwcu. W lutym rozpoczęto by przyjmowanie kandydatur. Oprócz Polski, swego kandydata zamierzają zgłosić też Węgrzy.

Hiszpania i popierające ją kraje argumentują, że Gil-Robles powinien mieć jednak jeszcze trochę czasu na dokończenie podjętych działań, m.in. w Czeczenii. Ponieważ był pierwszym komisarzem praw człowieka RE, część swej sześcioletniej kadencji musiał poświęcić na sprawy organizacyjne. Zgodnie z zasadami, nie może być wybrany na drugą kadencję.

Rozmówcy PAP nie uważają, by hiszpańska propozycja była umotywowana politycznie. Jednak w ostatnich miesiącach między Polską a Hiszpanią doszło do pewnych różnic na tle negocjacji w sprawie budżetu UE i pomocy dla najbiedniejszych jej regionów. W grudniu premier Jose Rodriguez Zapatero w ostatniej chwili odwołał zaplanowany przyjazd do Polski na konsultacje międzyrządowe.

Urząd Komisarza Praw Człowieka RE ustanowiono w 1999 roku. Komisarza wybiera Zgromadzenie Parlamentarne RE spośród trzech kandydatów, zgłoszonych przez Komitet Ministrów RE, na sześć lat, bez możliwości ponowienia mandatu.

Komisarz jest odpowiedzialny za promowanie poszanowania praw człowieka w państwach RE oraz za zapewnienie pełnego i efektywnego przestrzegania zobowiązań wynikających z dokumentów Rady. Odgrywa rolę wspomagającą i przede wszystkim prewencyjną, nie ma jednak kompetencji prawnych.

Anna Widzyk

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)