Polski fotograf nagrodzony w konkursie Espy Photography Prize 2014
Zdjęcia z projektu "1200 pogrzebanych żywcem" Wiktora Dąbkowskiego, o Polakach, którzy w latach 20. wyemigrowali do Francji, aby tam pracować w kopalniach, zdobyły pierwsze miejsce w konkursie Espy Photography Prize 2014.
Temat tegorocznego konkursu Espy Photography Prize to "Rural and Urban". Jurorom zależało na zdjęciach, które opowiadają o danych miejscach poprzez wiedzę na temat ich historii, kultury, architektury, geografii i geologii obszaru.
Praca dokumentalna "1200 pogrzebanych żywcem" pochodzącego z Płocka Wiktora Dąbrowskiego dotyczy Polaków, którzy w latach 20. XX wieku wyemigrowali do północnej części Francji, żeby pracować w tamtejszych kopalniach. Podobnie jak 500 tys. innych Polaków, również dziadkowie Wiktora pochodzący z Bielska pod Płockiem, wyemigrowali do Francji. Dąbkowski odnalazł we francuskich archiwach wydawane w języku polskim gazety z tamtego okresu i skupił się na sensacyjnych historiach, które wydarzyły się na tym obszarze w latach 1926-1936, czyli w okresie, kiedy jego dziadkowie tam mieszkali. Dąbkowski w swojej pracy za pomocą czarno-białej fotografii próbował opowiedzieć o zdarzeniach sprzed lat na nowo, odwiedzając miejsca, o których mowa w odnalezionych artykułach.
Wiktor Dąbkowski, z wykształcenia politolog i ekonomista, w latach 90. prowadził na antenie Katolickiego Radia Płock popularną Top Smokową Listę Przebojów. Kiedy stracił pracę radiowca, postanowił zająć się fotografią polityczną. Ponieważ Polska właśnie wchodziła do UE pewnego dnia po prostu stawił się w unijnym biurowcu w centrum Brukseli, powiedział, że jest z Polski i chciałby tu robić zdjęcia politykom. Dostał zgodę, a że z Polski nie było tam akurat ani jednego fotografa, kupowały od niego zdjęcia gazety z całej Polski, z czasem - z całego świata. Obecnie Dąbkowski współpracuje z takimi agencjami jak m.in. Zuma Press, DPA, Action Press, Photoshot i PAP.
Stopniowo Dąbkowski zaczął zajmować się nie tylko fotografowaniem polityków, ale także całej biurokratycznej machiny w Brukseli. Tak właśnie powstał "Wonderland" z 2012 roku, w którym autor pokazał mniej znaną stronę brukselskiego życia parlamentarnego - korytarze, sprzęty, szeregowych urzędników z identyfikatorami, miejsca gdzie pracują i odpoczywają. "Wonderland" pokazywany był m.in. w Brukseli, Warszawie i Strasburgu. Nagrodzony w konkursie Espy Photography Prize cykl zdjęć "1200 pogrzebanych żywcem" to część większego projektu o polskich emigrantach w różnych krajach świata.
Część zdjęć i historii z projektu będzie można znaleźć w książce "No. 2" którą niebawem opublikuje Międzynarodowy Kolektyw Fotograficzny Sputnik. Fotografie z tegorocznej edycji Espy Photography Prize można do 29 marca oglądać w Elysium Gallery w Swansea w Wielkiej Brytanii.