Trwa ładowanie...
d1ur7d3
19-08-2005 15:35

Polski festyn archeologiczny od soboty w Berlinie

Pokazy walk rycerskich, bicie monet,
techniki kowalskie, odlewanie brązu i produkcja dziegciu - to tylko niektóre z prezentacji zaplanowanych w ramach rozpoczynającego się
w sobotę w Berlinie polskiego festynu archeologicznego. Impreza
odbędzie się w ramach Roku Polsko-Niemieckiego.

d1ur7d3
d1ur7d3

Organizatorami festynu, który odbędzie się w dniach 20-28 sierpnia na terenie berlińskiej wioski-muzeum Dueppel (Museumsdorf Dueppel), są Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Uniwersytet Warszawski, polskie Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Stiftung Stadtmuseum Berlin oraz Museumsdorf Dueppel.

W uroczystym otwarciu festynu wezmą udział m.in. polski minister nauki i informatyzacji Michał Kleiber, ambasador Polski w Niemczech Andrzej Byrt, sekretarz stanu w niemieckim Ministerstwie Nauki i Edukacji Wolf-Michael Catenhusen, burmistrz Berlina Klaus Wowereit oraz polscy archeolodzy: dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie Wiesław Zajączkowski i prof. Aleksander Bursche z Instytutu Archeologii UW.

Wioska Dueppel, obecnie muzeum, pochodzi z wczesnego średniowiecza. Znajduje się w południowo-zachodniej części Berlina. Berlin (pierwotna nazwa: Berliona) został założony IX wieku przez plemiona słowiańskie.

Jak poinformował Wiesław Zajączkowski, współpraca Muzeum Archeologicznego w Biskupinie z wioską Dueppel trwa od 1985 roku. Większość rekonstrukcji składających się na wioskę obiektów wykonali specjaliści z Biskupina. Według Zajączkowskiego, na polskim festynie można się spodziewać ok. 20 tys. zwiedzających.

d1ur7d3

W festiwalowych pokazach na terenie Dueppel weźmie udział ponad 100-osobowa ekipa Polaków - archeolodzy, specjaliści w zakresie różnych średniowiecznych technik (jak bicie monet, odlewnictwo żelaza i brązu, ziołolecznictwo, tkactwo, techniki jubilerskie) oraz studenci.

Zaplanowano prezentacje dawnych rzemiosł (np. ciesielstwo, obróbka rogu, kowalstwo, tkactwo i wyrób ceramiki), pokazy walk rycerskich, koncerty muzyki dawnej i konkursy. W namiocie multimedialnym będą wyświetlane filmy popularnonaukowe o archeologii i historii, a także prezentujące krajobrazy dzisiejszej Polski.

Patronat nad imprezą objęli polski minister nauki i informatyzacji Michał Kleiber oraz niemiecka minister nauki i edukacji, Edelgard Bulmahn.

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 został zainaugurowany 30 kwietnia w Berlinie przez prezydentów Polski i Niemiec, Aleksandra Kwaśniewskiego i Horsta Koehlera.

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj