Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
ue
28-11-2004 (18:20)

Polski eurodeputowany przeciw patentom na programy

Proponowane przez Radę Unii Europejskiej
patentowanie wynalazków z zakresu narzędzi komputerowych jest
niekorzystne dla rozwoju i konkurencji państw członkowskich UE -
uważa eurodeputowany Marcin Libicki (PiS).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

W najbliższym czasie Rada UE będzie dyskutować nad kwestią przyjęcia projektu dyrektywy regulującej kwestie zasad opatentowania programów komputerowych i idei programistycznych.

Libicki uważa że przyjęcie tej dyrektywy w zaproponowanym przez Radę UE kształcie będzie niekorzystne nie tylko dla polskiej, ale też europejskiej branży technologii komputerowych.

Wdrożenie dyrektywy doprowadzi do istotnego wzmocnienia pozycji wielkich koncernów komputerowych, które wyprą z rynku małe i średnie przedsiębiorstwa. Przyniesie to spowolnienie rozwoju informatycznego w Europie. W ten sposób dyrektywa mająca pośrednio realizować cele strategii lizbońskiej, może w efekcie przyczynić się do jej klęski - powiedział Libicki.

Według Libickiego, po wprowadzeniu nowej dyrektywy wzrośnie cena oprogramowań komputerowych - co może unicestwić niezależny od wielkich koncernów rynek narzędzi komputerowych.

Poseł Libicki chce do swojego stanowiska przekonać członków frakcji Unii na Rzecz Europy Narodów w Parlamencie Europejskim i za ich pośrednictwem zablokować lub zmienić zaproponowane przez Radę UE zmiany.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.