Trwa ładowanie...
franciszek kornicki

Polski bohater w ankiecie brytyjskiego portalu. Mobilizacja internautów

Z okazji 100-lecia RAF-u internetowe wydanie "Telegraph" zorganizowało plebiscyt. Kształt przyszłorocznej wystawy w muzeum Brytyjskich Sił Powietrznych zależy od wyniku głosowania. W ankiecie uwzględnieni zostali piloci Spitfire'ów a wśród nich polski bohater, mjr Franciszek Kornicki.

Share
Polski bohater w ankiecie brytyjskiego portalu. Mobilizacja internautów
Źródło: Telegraph, fot: b/d
d38rz56

Sylwetka pilota, który zwycięży w ankiecie znajdzie się obok samolotu Spitfire VB BL614 na specjalnej wystawie z okazji rocznicy RAF-u. Organizatorzy wybrali jedenastu bohaterów. Podkreślili, że kluczem doboru nie była liczba zestrzeleń maszyn nieprzyjaciela.

W mediach społecznościowych polscy internauci zorganizowali szeroko zakrojoną akcję nawołującą do głosowania na polskiego bohatera.

d38rz56

W chwili pisania artykułu, na mjr. Franciszka Kornickiego oddało głos ponad 231 tysięcy osób. Dla porównania drugi w zestawieniu sir Douglas Bader ma 4 tysiące głosów.

Kornicki urodził się w Wereszynie w powiecie hrubieszowskim. Po ataku Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku, latał myśliwcem PZL P.7. Po klęsce wojny obronnej przedostał się do Anglii, gdzie razem z innymi polskimi lotnikami kontynuował walkę.

W 1943 roku objął dowodzenie nad Dywizjonem 308, którego piloci latali na Spitfire'ach. Miał wtedy zaledwie 26 lat. W 1944 roku został oficerem sztabowym. Za zasługi wojenne został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Po wojnie pozostał na emigracji. W RAF służył jeszcze przez 20 lat.

d38rz56

Jest aktywnym działaczem brytyjskiej Polonii. W 2016 roku obchodził setne urodziny. Podczas obchodów 70-lecia Bitwy o Anglię zasiadł jeszcze raz za sterami Spitfire'a.

Jest ostatnim żyjącym polskim dowódcą dywizjonu RAF z II wojny światowej. Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i za działalność kombatancką został w 2011 roku odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło: Polsat News

d38rz56

Podziel się opinią

Share
d38rz56
d38rz56
Więcej tematów