"Polskę czeka "boom" szybkich karier naukowych"
Polskę czeka "boom" szybkich karier
naukowych w naukach ścisłych; coraz więcej młodych osób zdobywa
kolejne stopnie naukowe, na podstawie prac na bardzo wysokim
poziomie - powiedział dyrektor Instytutu Informatyki
Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Krzysztof Diks.
Do grona najmłodszych polskich profesorów, którzy w momencie nadania tytułu nie ukończyli 40. roku życia, dołączył 37-letni Marek Ogiela z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prowadzący badania m.in. nad systemami automatycznej analizy i rozumienia obrazów, lingwistyką matematyczną i sztuczną inteligencją.
Zdaniem prof. Diksa, w dziedzinach takich jak informatyka, biotechnologia, chemia czy nauki inżynieryjne tytuły profesorskie nadawane osobom trzydziestokilkuletnim wkrótce nie będą należały w Polsce do rzadkości. Jak poinformował, w Instytucie Informatyki UW tylko w roku ubiegłym przygotowujące do dalszej kariery naukowej doktoraty obroniło już dziesięć osób, które nie ukończyły 30. roku życia.
Młodzi ludzie coraz wcześniej bronią prace naukowe, które są naprawdę na znakomitym poziomie. Tak jest nie tylko na uczelniach w Warszawie, ale także we Wrocławiu, Poznaniu, czy Krakowie - powiedział Diks.
Według danych Ośrodka Przetwarzania Informacji (OPI) w Warszawie, który prowadzi bazy danych na temat polskich naukowców, 37-letni Marek Ogiela znalazł się dopiero na 19. miejscu wśród najmłodszych profesorów w Polsce. Według Tadeusza Pietrzyka z OPI, młodych profesorów może być jednak więcej, gdyż bazy ośrodka są wciąż uzupełniane i nie zawierają jeszcze kompletnych danych na ten temat.
Zgodnie z informacjami, jakimi dysponuje OPI, pierwsza dziesiątka polskich naukowców, którzy uzyskali profesurę w bardzo młodym wieku, to: Tomasz Jan Łuczak (31 lat, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, matematyka), Adam Gierek (34 lata, Politechnika Śląska, inżynieria materiałowa), Robert Hołyst (35 lat, Instytut Chemii Fizycznej PAN, fizyka), Małgorzata Zaleska (35 lat, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, ekonomia), Grzegorz Władysław Węgrzyn (35 lat, Uniwersytet Gdański, biologia), Waldemar Andrzej Turski (35 lat, Akademia Medyczna im. prof. F. Skubiszewskiego w Lublinie, medycyna), Tomasz Strahl (35 lat, Akademia Muzyczna im. F. Chopina w Warszawie, nauki o sztukach pięknych), Kinga Katarzyna Borowicz (35 lat, Akademia Medyczna im. prof. F. Skubiszewskiego w Lublinie, medycyna), Tomasz Kapitaniak (35 lat, Politechnika Łódzka, mechanika), Cezary Mik (35 lat, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, prawo).
Prof. Marek Ogiela pracuje w Katedrze Automatyki AGH. W 1992 roku ukończył informatykę na Wydziale Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stopień doktora nauk technicznych (w specjalności automatyka i robotyka) uzyskał w 1996 roku na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki AGH. Habilitował się w roku 2001 na AGH. Jest autorem ponad 80 publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym.