Polskapresse łącząc dzienniki nie złamała przepisów
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
(UOKiK) uznał, że wydawnictwo Polskapresse nie złamało przepisów
antymonopolowych, łącząc na Śląsku dwa dzienniki: "Dziennik
Zachodni" i "Trybunę Śląską" - powiadomił sekretariat
Polskapresse.
Rzeczniczka UOKiK Elżbieta Anders potwierdziła tę informację. Wyjaśniła, że zgodnie z prawem, obowiązkowi zgłoszenia koncentracji nie podlegają transakcje dokonywane w obrębie jednej grupy kapitałowej, a tak jest w odniesieniu do połączenia obu tytułów prasy wydawanej na Śląsku.
Do połączenia "Dziennika Zachodniego" i "Trybuny Śląskiej" doszło w grudniu 2004 r. Decyzja Polskapresse podyktowana była m.in. względami ekonomicznymi - zaplanowano redukcję 57 etatów. Po połączeniu gazeta nosi tytuł "Dziennik Zachodni" i jest jednym z największych w Polsce dzienników regionalnych. Średnia dzienna sprzedaż "Dziennika" wynosi ok. 100 tys. (informacja podana za redakcją gazety).
To nie pierwsza sprawa związana z Polskapresse, którą badał UOKiK. 30 października 2003 r. urząd wszczął postępowanie w sprawie niedopełnienia przez wydawnictwo wymogu zgłoszenia przejęcia kontroli nad Dolnośląskim Wydawnictwem Prasowym (DWP), w tym prawa do wydawania tytułu prasowego "Słowo Polskie". UOKiK ustalił, iż Polskapresse stała się w ten sposób właścicielem trzech gazet ukazujących się na Dolnym Śląsku. W lutym ub. roku nakazał wydawnictwu sprzedaż "Słowa Polskiego". Uznał, że tylko w ten sposób można przywrócić konkurencję na rynku regionalnej prasy na Dolnym Śląsku.
Grupa Wydawnicza Polskapresse to największa w Polsce grupa prasy regionalnej. Stanowi część koncernu Verlagsgruppe Passau. Wraz ze spółkami stowarzyszonymi wydaje w sześciu regionach Polski 10 gazet o dziennym nakładzie ok. 750 tys. egzemplarzy. Zatrudnia ok. 2800 osób, w tym 900 dziennikarzy. (mila)