ŚwiatPolska zainteresowana eksportem amerykańskiego gazu

Polska zainteresowana eksportem amerykańskiego gazu

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, który spotkał się w Waszyngtonie z sekretarzem USA ds. energii, mówił, że Polska jest zainteresowana eksportem konkurencyjnego cenowo amerykańskiego gazu łupkowego. Wskazywał na możliwość wykorzystania w tym celu terminalu LNG budowanego w Świnoujściu.

Polska zainteresowana eksportem amerykańskiego gazu
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

04.06.2013 | aktual.: 05.06.2013 02:26

Perspektywy wydobycia gazu łupkowego w USA są "doskonałe" i "dla Polski jest istotne, by USA zaczęły eksportować gaz LNG" - mówił minister Sikorski dziennikarzom po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem ds. energii Ernestem Monizem. - To spowoduje, że nasz terminal LNG, którego budowa zakończy się w przyszłym roku, będzie mógł kupić gaz po bardziej konkurencyjnych cenach - wyjaśnił.

Eksploatacja na wielką skalę złóż gazu łupkowego w USA doprowadziła do radykalnego obniżenia cen tego surowca na rynku amerykańskim. W rezultacie od dwóch lat gaz jest głównym źródłem energii w Stanach Zjednoczonych, wypierając węgiel. Coraz więcej państw jest zainteresowanych kupnem amerykańskiego gazu. Niektórym państwom w Europie pozwoliłoby to też na zmniejszenie uzależnienia od znacznie droższego gazu rosyjskiego.

Strefa wolnego handlu między UE a USA

Obecnie gaz z USA można swobodnie eksportować do 18 państw, z którymi Stany Zjednoczone zawarły umowy o wolnym handlu. Kraje, które nie są objęte taką umową, w tym wszystkie państwa UE, nie mają na razie wielkich możliwości zakupu LNG z USA. Firmy amerykańskie, które chciałyby eksportować gaz do tych państw, muszą każdorazowo otrzymać zgodę ministerstwa energetyki w Waszyngtonie. Perspektywa eksportu amerykańskiego gazu to nawet trzy lata - ocenia Sikorski.

- Te licencje to pozwolenia dla firm amerykańskich, aby ich terminale zamienić z importowych na eksportowe. Technicznie taka operacja trwa trzy lata. Im szybciej będę wydane decyzje, tym szybciej ten gaz zobaczymy w Europie - powiedział Sikorski.

Dlatego, wyjaśnił, należy popierać projekt stworzenia strefy wolnego handlu między UE a USA, pogłębionej o kwestie regulacyjne i wzajemne uznawanie standardów. - To uprościłoby proces koncesyjny - powiedział. Przyznał, ze negocjacje dotyczące strefy wolnego handlu będą skomplikowane, ale wyraził nadzieję, że państwa UE w ciągu najbliższych tygodni osiągną porozumienie ws. mandatu negocjacyjnego dla Komisji Europejskiej, "tak by stworzyć mocarstwo regulacyjne, które będzie źródłem wzrostu, dzięki któremu wyjdziemy z kryzysu".

Sikorski poinformował, że z sekretarzem USA ds. energii rozmawiał też o doświadczeniach w zakresie regulacji wydobycia gazu łupkowego dotyczących bezpieczeństwa środowiska oraz o kwestiach podatkowych. - Ten proces trwał w USA 20 lat, a w Polsce, jak dotąd, dwa lata - powiedział.

"Blisko ostatecznych rozstrzygnięć"

- Jesteśmy blisko ostatecznych rozstrzygnięć, które umożliwią firmom polskim, europejskim i amerykańskim poszukiwania i bezpieczną eksploatację i mamy nadzieję zarabiać na eksploatacji gazu łupkowego z korzyścią dla polskiego podatnika - mówił szef polskiej dyplomacji. Niemniej jednak Polska jest zainteresowana importem gazu amerykańskiego, gdyż - jak przyznał Sikorski - "gaz, nawet jeśli go znajdziemy (w Polsce), będzie płynąć najpierw strumykiem, a potem - mamy nadzieję - szerszym strumieniem, ale będzie to proces rozłożony na pewno na wiele lat".

W USA wyraża się obawy, że eksport taniego gazu podniesie ceny tego surowca dla odbiorców krajowych. Przeciwko są przede wszystkim elektrownie oraz energochłonny przemysł chemiczny. Obawiają się, że ceny pójdą w górę, co niebezpiecznie odbije się na kosztach ich produkcji. Na eksport gazu nalegają producenci - firmy, które zainwestowały w odwierty miliardy dolarów i chcą teraz zarobić, oraz właściciele gazoportów, wybudowanych wiele lat temu z myślą o imporcie gazu do USA. Teraz z tych gazoportów gaz mógłby popłynąć w świat.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)