Polska - zagłębie parków jurajskich

Prawie 27 lat temu za sprawą filmu "Park Jurajski" na ekrany kin z dużym impetem weszły dinozaury. Kultowy już film Stevena Spielberga uważany jest jeden z najlepszych thrillerów wszech czasów i doczekał się wielu kontynuacji. Jedną z nich jest serial animowany “Park Jurajski: Obóz Kredowy”, który niedawno miał swoją premierę w serwisie Netflix.

Park Jurajski: Obóz Kredowy
Park Jurajski: Obóz Kredowy
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

25.09.2020 08:02

Partnerem treści jest Netflix

Dinozaury opanowały jednak nie tylko szklane ekrany. "Park Jurajski" rozbudził w nas prawdziwą eksplozję miłości do pragadów. W Polsce parki dinozaurów zaczęły rosnąć jak grzyby po deszczu. Dziś jest ich kilkadziesiąt, najwięcej w całej Europie.

Na żywo z placu Defilad w Warszawie. Narodziny dinozaura!

Zanim jeszcze Spielberg pomyślał o pragadach

Po światowym sukcesie filmu dinomania w Polsce przybrała nieoczekiwaną dotąd formę. Dinozaury stały się wszechobecne w naszym otoczeniu – w grach, zabawkach, na koszulkach, kubkach czy w książkach.

W całym kraju zaczęły powstawać dinoparki rozrywki. Dziś jest ich blisko 30. Najwięcej w całej Europie. Mówi się nawet, że Polska jest zagłębiem parków jurajskich. Dla porównania – w Niemczech jest ich 7, w Austrii 3, we Francji 4, Szwajcarii 2.

Pierwszą piątkę naszych największych parków otwierają: JuraPark Krasiejów, Bałtowski Kompleks Turystyczny, Park Dinozaurów w Malborku, Łeba Park w Nowęcinie i Park Dinozaurów w Zatorze.

Interesujące jednak jest to, że pierwszy park rozrywki w naszym kraju, a raczej ekspozycja z dinozaurami w roli głównej, powstał w Polsce w 1975 roku w Chorzowie, czyli na długo przed kasowym hitem Spielberga. Sam reżyser miał wtedy 27 lat i dopiero zaczynał swoją karierę w Hollywood.

Śląski park powstał nie w ramach rozrywki, ale nauki. Jego inicjatorami byli polscy paleontolodzy, którzy w latach 60. odnaleźli na pustyni Gobi szczątki dinozaurów. Kilka lat później, jako pierwsze na świecie, wykonane zostały ich rekonstrukcje, które stanęły właśnie na Śląsku.

Park Jurajski: Obóz Kredowy
Park Jurajski: Obóz Kredowy© Materiały prasowe

Z Bałtowa do Utah

JuraPark w Krasiejowie jest uważany także za największy w Europie, choć coraz częściej mówi się tak o nowym parku dinozaurów w Lourinha, w środkowej Portugalii.

Jednak to w Krasiejowie, a nie w portugalskim miasteczku odnaleziono szczątki zwierząt, których wiek oceniono na 230 milionów lat. Nazwano je silezaurami. Jak się okazuje, żyły one na długo przed pojawianiem się gigantycznych dinozaurów na Ziemi. W 2010 roku powstał tam gigantyczny JuraPark.

Park Jurajski. Obóz Kredowy
Park Jurajski. Obóz Kredowy© Materiały prasowe

Pierwszym nowoczesnym obiektem z pragadami, jaki powstał w Polsce w ostatnich dekadach, jest Bałtowski Kompleks Turystyczny. Jego otwarcie też miało związek z odkrytymi w Bałtowie tropami dinozaurów.

Mało tego, polscy przedsiębiorcy zaangażowani w projekt popularnego parku dinozaurów w Bałtowie (Świętokrzyskie) stworzyli jego odpowiednik w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych - "Paleosafari Moab Giants".

Mieści się on w centralnej części trasy widokowej "The Dinosaur Diamond Prehistoric Highway", niedaleko kanionu Kolorado. Tam bowiem znajdują się liczne stanowiska paleontologiczne.

Park Jurajski: Obóz Kredowy | Oficjalny zwiastun | Netflix

Obóz Kredowy na Wyspie Mgły

Ciągłe zainteresowanie Parkami Jurajskimi oznacza, że wciąż lubimy straszliwe jaszczury. I to zarówno dorośli, młodzież, jak i dzieci. Po niemal trzech dekadach od premiery pierwszego filmu Spielberga, te stwory wciąż są dla nas fascynujące, tajemnicze i niezwykle inspirujące.

Niedawno swoją premierę miał serial animowany Netflix “Park Jurajski: Obóz kredowy”. Akcja serialu toczy się w tym samym planie czasowym, co pierwszy film z serii "Jurassic World" (kontynuacja serii "Jurassic Park") i opowiada o grupie sześciorga nastolatków uczestniczących w obiecującym liczne przygody obozie, który znajduje się na przeciwległym brzegu wyspy Isla Nublar.

Początkowo zabawa w parku linowym w samym sercu dżungli i bliskie spotkania z dinozaurami zdają się być wspaniałą, niepowtarzalną przygodą. Jednak gdy przypadkowo uwolnione prehistoryczne gady zaczynają siać na wyspie spustoszenie, dzieciaki uświadamiają sobie, że jeśli chcą przeżyć, muszą ze sobą współpracować.

Czy najmłodsi widzowie na nowo zakochają się w pragadach? Czy ich rodziców także ogarnie kolejna fala dinomanii?

Park Jurajski: Obóz Kredowy
Park Jurajski: Obóz Kredowy© Materiały prasowe

Z pewnością, bo serial jest pełen zaskakujących ciekawostek.

Partnerem treści jest Netflix

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)