"Polska zachowywała się jak mały kraj z kompleksami"
"Więcej Warszawy w Unii" - pod takim hasłem chcą w wyborach do Parlamentu Europejskiego startować kandydaci stołecznej listy Porozumienia dla Przyszłości - CentroLewica (SdPl+PD+Zieloni 2004). "Jedynką" listy PdP jest obecny europoseł SdPl Dariusz Rosati. - Do tej pory Polska zachowywała się jak kraj mały, z kompleksami - mówił.
- Chcemy więcej Warszawy w Unii, dlatego że Warszawa jest miastem europejskim, którego potencjał w UE nie jest w pełni wykorzystywany - mówił Dariusz Rosati. Jego zdaniem, stolica Polski powinna odgrywać w Unii znacznie większą niż dotychczas rolę - może być miejscem kongresów, konferencji, imprez kulturalnych, naukowych i sportowych.
Eurodeputowany SdPl omówił też 7-punktowy program PdP w tegorocznych wyborach do PE. CentroLewica stawia m.in. na walkę z kryzysem i ochronę miejsc pracy oraz budowę Europy społecznej i solidarnej; chce, by solidarność stała się podstawową wytyczną wszystkich unijnych polityk, a przede wszystkim polityki budżetowej.
Porozumienie dla Przyszłości opowiada się ponadto za Europą równych szans, co oznacza m.in. walkę o równy status kobiet i mężczyzn oraz rozwój edukacji. Rosati zapowiedział, że jego formacja - jeśli dostanie się do PE - wystąpi tam z inicjatywą, aby każdy uczeń gimnazjum i liceum w UE miał możliwość, wraz ze swoją klasą, spędzenia miesiąca w szkole, w dowolnym innym kraju Unii.
CentroLewica chce również walczyć o Europę zrównoważonego rozwoju, czyli m.in. rozwój nowych źródeł energii i technologii opartych na czystym węglu.
Kolejny postulat PdP to przybliżenie Europy obywatelom. - Nie chcemy, aby Bruksela była traktowana jako odległe, często abstrakcyjne miejsce, w którym jacyś biurokraci podejmują decyzje, przeszkadzając w codziennym życiu naszych obywateli - podkreślił Rosati.
CentroLewica chciałaby również wzmocnić pozycję Polski w UE. - Do tej pory polityka europejska Polski nie spełniała oczekiwań, nie doprowadziła do umocnienia pozycji Polski w UE; Polska zachowywała się jak kraj mały, z kompleksami - ocenił Rosati. Według niego, nasz kraj powinien mieć więcej ogólnoeuropeskich inicjatyw.
CentroLewica stawia ponadto na walkę o konkurencyjność Unii Europejskiej, tak by była w stanie skutecznie rywalizować m.in. z gospodarkami Chin i Indii.
Na liście PdP do europarlamentu znaleźli się, oprócz Rosatiego, także: dotychczasowy poseł PD Andrzej Wielowieyski; współprzewodnicząca Zielonych 2004 Agnieszka Grzybek; dyrektor Międzynarodowego Instytutu Prawa i Mieszkalnictwa Krystyna Krzekotowska oraz filozof-etyk Wojciech Ożdżeński.
Dalsze miejsca listy CentroLewicy do PE zajęli: przedsiębiorca i samorządowiec Piotr Guział; matematyk i dziennikarz Robert Drachal; b. współwłaściciel stołecznego klubu Le Madame, a dziś właściciel m.in. klubu Tomba Tomba Krystian Legierski; ekonomista Mariusz Oprządek, a także politolog Sebastian Kozłowski.
Jak przekonywał Rosati, kandydaci CentroLewicy to ludzie "fachowi, kompetentni, odpowiedzialni, uczciwi, którzy stanowią znakomitą reprezentację obywateli Warszawy".
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 7 czerwca. Polacy wybiorą w nich 50 eurodeputowanych.