PolskaPolska zachęcana do nadrobienia opóźnień

Polska zachęcana do nadrobienia opóźnień

Polska otrzymała w piątek po południu list Komisji Europejskiej, "usilnie zachęcający" rząd do nadrabiania opóźnień w przygotowaniach do członkostwa - poinformowało Przedstawicielstwo RP przy UE w Brukseli.

07.03.2003 | aktual.: 07.03.2003 20:22

Obraz
© (Archiwum)

List, napisany w imieniu dyrektor Francoise Gaudenzi do ambasadora RP przy UE Marka Greli, wymienia siedem dziedzin, w których Komisja stwierdziła zaległości Polski w wypełnianiu wymogów członkostwa.

Nazwany w żargonie eurokratów "listem ostrzegawczym" (nazwy tej nie ma w samym liście) przypomina, że w październiku zeszłego roku Komisja zapowiedziała stałe monitorowanie tego, jak kraje przystępujące do Unii w 2004 roku wdrażają zobowiązania podjęte w negocjacjach członkowskich z UE.

Nawiązując do powstałego w lutym pierwszego cząstkowego raportu o wynikach tego monitorowania (końcowy raport zostanie opublikowany 5 listopada), Komisja zwraca uwagę na obszary, które "budzą niepokój i wymagają wzmożonych wysiłków ze strony Polski".

W zakresie swobodnego przepływu towarów Komisja podkreśla potrzebę nadrobienia opóźnień w przenoszeniu do polskiego prawa unijnych aktów prawnych, dotyczących standardów i norm technicznych.

W dziedzinie swobodnego przepływu usług Polska powinna przyspieszyć dostosowanie w sektorze usług ubezpieczeniowych i inwestycyjnych. W rybołówstwie trzeba "wzmocnić zdolności administracyjne", czyli zatrudnić więcej inspektorów.

W zakresie polityki społecznej i zatrudnienia Komisja zwraca uwagę na zaległości w dostosowaniu prawa pracy do unijnych przepisów o równości traktowania.

Urzędnicy Komisji wyjaśniają, że chodzi o zagwarantowanie równości kobietom i mężczyznom, osobom niepełnosprawnym i innym pracobiorcom, którym grozi dyskryminacja ze względu na wiek, przekonania, pochodzenie etniczne czy orientację seksualną. W dziedzinie kultury i polityki audiowizualnej Polska spóźnia się z dostosowaniem prawa dotyczącego radia i telewizji.

W zakresie unii celnej Komisja nalega, żeby przyspieszyć komputeryzację i osiąganie zdolności do połączenia systemu informatycznego polskich służb celnych z systemem unijnym.

Wreszcie w zakresie kontroli finansowej list nawołuje do "pilnych działań", żeby dostosować prawo i zbudować struktury niezbędne do wykorzystywania przez Polskę funduszy strukturalnych i spójności, przysługujących uboższym krajom i regionom UE. (mag)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)