"Polska za mało angażuje się w sprawę Katynia"
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w Warszawie w uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Katynia. Przewodniczący Komitetu
Katyńskiego Stefan Melak powiedział, że państwo polskie "za mało angażuje się w ostateczne
rozwiązanie sprawy katyńskiej".
Przedstawiciele Komitetu Katyńskiego, skupiającego m.in. rodziny pomordowanych polskich oficerów, rozsypali przed Pomnikiem Katyńskim na Placu Zamkowym w Warszawie kilka garści ziemi przywiezionej z miejsc mordu polskich oficerów.
Przed pomnikiem wieńce złożyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, rady Warszawy i mazowieckiego urzędu wojewódzkiego.
Mord katyński, którego Rosja nie chce uznać za ludobójstwo, to wielka hańba ludzkości. Tysiące polskich oficerów zostało zamordowanych w haniebny sposób strzałem w tył głowy. Ukrywano to przez ponad 50 lat, zarówno w krajach wolnych, na zachodzie, jak i w Polsce, gdzie wszyscy, którzy domagali się prawdy, byli prześladowani - powiedział przewodniczący Melak.
13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Katynia. Dokładnie 64 lata temu ujawniono informację o odkryciu w lesie katyńskim masowych grobów, w których znaleziono ciała polskich oficerów. Na mocy rozkazu Stalina, NKWD zamordowało wiosną 1940 r. ok. 22 tys. polskich oficerów, policjantów, lekarzy, profesorów i duchownych, wziętych do niewoli po napaści Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku.
Rosja nie uznaje mordu katyńskiego za ludobójstwo, ale za ulegającą przedawnieniu zbrodnię pospolitą. Trwające 14 lat rosyjskie śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej zostało umorzone, prokuratura nikomu nie przedstawiła zarzutów. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie przekazano też Polsce rosyjskich akt sprawy. W Polsce śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej prowadzi od 2004 roku Instytut Pamięci Narodowej.