ŚwiatPolska wśród krajów OECD najbardziej "skąpi" na zdrowie

Polska wśród krajów OECD najbardziej "skąpi" na zdrowie

Wydatki krajów członkowskich OECD na służbę zdrowia wzrastają szybciej niż ich potencjał gospodarczy. Taką konkluzję zawiera raport opublikowany dzisiaj w paryskiej siedzibie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Polska wśród krajów OECD najbardziej "skąpi" na zdrowie
Źródło zdjęć: © AP

Raport OECD stwierdza, że udział wydatków na służbę zdrowia w Produkcie Krajowym Brutto krajów członkowskich wzrósł między rokiem 2000 a rokiem 2008 z 7,8% do 9%. Nie jest zresztą tylko statystyczny fakt dotyczący wszystkich krajów OECD rozpatrywanych jako całość. Taka sytuacja panuje w każdym bez wyjątku kraju Organizacji.

Raport OECD pokazuje, że Polska należy do krajów wydających najmniej pieniędzy na zdrowie swoich obywateli. Na ten cel nasz kraj wydał w roku 2008 7% Produktu Krajowego Brutto, czyli o dwa punkty procentowe poniżej średniej wszystkich krajów członkowskich. Bardziej "skąpe" od Polski są tylko Chile, Korea Południowa, Turcja i Meksyk.

Również jeżeli chodzi o średnie roczne wydatki zdrowotne na jednego mieszkańca, nasz kraj należy do najmniej szczodrych. Wydatki te wynoszą w Polsce 1213 dolarów, podczas gdy średnia OECD wynosi 3060 dolarów.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zrzesza 31 najbardziej rozwiniętych i demokratycznych krajów świata.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)