Trwa ładowanie...
08-01-2009 13:36

Polska wchodzi do programu Druga Linia Obrony

Ambasador USA i polscy wiceministrowie spraw wewnętrznych i finansów podpisali w Warszawie porozumienie o współpracy przy wykrywaniu prób przemytu materiałów radioaktywnych. W ramach programu Druga Linia Obrony (Second Line of Defense) Polska otrzyma nowy sprzęt do wykrywania substancji radioaktywnych na przejściach granicznych, umowa przewiduje też wymianę doświadczeń i szkolenia funkcjonariuszy służb granicznych i celnych.

Polska wchodzi do programu Druga Linia ObronyŹródło: PAP
d49sd80
d49sd80

- Przez ostatnie 10 lat dzięki programowi Drugiej Linii Obrony mogliśmy wzmocnić możliwości wielu krajów w wykrywaniu i zapobieganiu obrotowi materiałami radioaktywnymi - powiedział ambasador Victor Ashe. Dodał, że nowe porozumienie zintensyfikuje już trwającą współpracę Polski i USA w tej dziedzinie. - Zagrożenie przemytem materiałów radioaktywnych przez terrorystów nie jest wymysłem Hollywood, to naprawdę może się zdarzyć - przestrzegł.

- Przystąpiliśmy do znakomitego projektu, który daje szansę poprawy bezpieczeństwa nie tylko Polski, ale w skali globalnej - ocenił wiceminister SWiA Adam Rapacki. Przypomniał, że dzięki współpracy z USA w wykrywaniu niebezpiecznych materiałów polskie Straż Graniczna i Służba Celna w latach 90. otrzymały urządzenia pozwalające wykrywać materiały niebezpieczne np. w pojazdach.

- Wydawałoby się, że to zjawisko niespotykane, raczej filmowe, muszę jednak powiedzieć, że osobiście w latach 90. prowadziłem kilka operacji, w których wyniku przejmowaliśmy materiały radioaktywne, promieniotwórczy cez, pręty uranowe. Wtedy nie było jeszcze tak szczelnej kontroli na granicach, dziś są one zdecydowanie lepiej chronione - dodał Rapacki.

Wiceminister finansów i szef służby celnej Robert Kapica przypomniał, że Polska jest stroną wielu porozumień o zwalczaniu zagrożeń związanych z ruchem transgranicznym, w tym związanych z rozprzestrzenianiem broni masowego rażenia.

d49sd80

Jak podało w komunikacie MSZ, przystąpienie Polski do programu SLD następuje w momencie, kiedy Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej odnotowuje rosnącą liczbę incydentów związanych z nielegalnym transferem materiałów rozszczepialnych.

Polska uczestniczy w dwustronnych i wielostronnych programach przeciwdziałania proliferacji broni masowego rażenia od 2003 roku. Jednym z nich jest Globalna Inicjatywa Zwalczania Terroryzmu Jądrowego (Global Initiative to Combat Nuclear Terrorism). Od 2006 główne polskie porty morskie oraz terminale kontenerowe uczestniczą w programie Container Security Initiative (CSI).

d49sd80
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49sd80
Więcej tematów