PolskaPolska walczy z wodą: wały nie wytrzymują naporu

Polska walczy z wodą: wały nie wytrzymują naporu

Rzeki wciąż są groźne, w kilku miejscach wały przeciwpowodziowe nie wytrzymały. Jak mówił szef Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Mieczysław Ostojski fala kulminacyjna na Wiśle i Odrze mija właśnie centralną Polskę i za kilka dni wielka woda wpłynie do Bałtyku. - Nie możemy jednak jeszcze mówić, że najgorsze minęło - powiedział. Meteorolog zwrócił uwagę, że druga fala powodziowa jest często bardziej niebezpieczna niż ta z maja.

Polska walczy z wodą: wały nie wytrzymują naporu
Źródło zdjęć: © PAP

09.06.2010 | aktual.: 10.06.2010 00:16

Mazowsze: wały przesiąkają

W Świniarach w gminie Gąbin na Mazowszu woda Wisły przelewa się przez opaskę z piasku, usypaną przez żołnierzy i strażaków. Nurt jest bardzo szybki i przedostają się duże ilości wody, która zagraża okolicznym miejscowościom.

W pobliskiej gminie Słubice woda nadal przybiera. Przez powiat płocki przechodzi druga fala powodziowa, która ponownie zalała miejscowości i tereny zniszczone wcześniej. Zalane bądź częściowo zalane są wsie: Nowy Wiączemin, Wiączemin Polski, Świniary, Sady, Nowosiadło, Zyck Polski, Nowy Zyck, Leonów, Nowy Troszyn, Troszyn Polski, Dobrzyków, Korzeniówka Stara, Borki, Piaski i Nowe Wymyśle. W Płocku na bieżąco monitorowane i uszczelniane są wały przeciwpowodziowe, sytuacja jest stabilna.

W gminach Chotcza i Solec na południu Mazowsza przesiąknięcia w wałach są na bieżąco zabezpieczane. Aktualnie sytuacja jest tam stabilna. Rozlewisko z przerwanego wału w sąsiednim województwie świętokrzyskim zagraża miejscowości Wola Pawłowska. Wyłączona jest przepompownia i 3 stacje transformatorowe. Woda zalała część wsi, ewakuowano 15 osób.

W powiecie zwoleńskim podtopionych zostało 19 domostw w miejscowości Lucimia i 5 w Borowcu. Sytuacja jest stabilna, a woda stopniowo opada.

W Warszawie na bieżąco monitorowane i uszczelniane są wały przeciwpowodziowe. Sytuacja jest stabilna. Zakończono działania ratownicze na wale Zawadowskim w okolicach ulic Korzennej i Spiralnej. Wał Miedzeszyński pozostanie zamknięty dla ruchu również jutro. Poziom Wisły w Warszawie od kilku godzin utrzymuje się na poziomie ok. 745 cm i przekracza stan alarmowy o prawie jeden metr. Wały wzdłuż rzeki są patrolowane i w razie konieczności umacniane. Fala kulminacyjna ma jutro opuścić stolicę.

W okolicy Gusina i Kępy Nadbrzeskiej na południe od Warszawy stwierdzono niewielkie przesiąknięcia w wale. W powiecie otwockim stwierdzono uszkodzenia wału w miejscowościach: Kosumce, Ostrówek, Glinki, Kępa Nadbrzeska i Nadbrzeż. Wały są na bieżąco uszczelniane, prowadzony jest stały monitoring i kontrola miejsc zagrożonych.

Lubelskie: 4 tysiące ludzi bez dachu nad głową

Opada poziom Wisły na Lubelszczyźnie. Nie wiadomo jednak, jak pozbyć się wody, która zalała niemal całą gminę Wilków. Druga fala powodziowa zalała dużo większy obszar od pierwszej, majowej.

Bez dachu nad głową pozostaje około 4 tysięcy osób. Woda na zalanych terenach w niektórych miejscach ma głębokość trzech metrów. Dla powodzian w Wilkowie brakuje chleba. Kończą się też zapasy wody pitnej. Żywność można dostarczać do Rogowa, gdzie powstało tymczasowe centrum zarządzania kryzysowego gminy Wilków.

Podkarpacie: ewakuowano pół tysiąca ludzi

Na Podkarpaciu opadają wody Wisły. W Tarnobrzegu nadal jednak zalane są osiedla Wielowieś, Sobów, Sielec, Dzików i Zakrzów.

W pobliskiej gminie Gorzyce zalane są: Zalesie Gorzyckie, Trześń, Sokolniki, Orliska i Furmany. Większość osób z zalanych terenów pozostała w swoich domach. Ewakuowano 596 ludzi.

W gminie Padew Narodowa trudna sytuacja utrzymuje się w sołectwie Zaduszniki. Trwa wypompowywanie wody z zalanych terenów. Ratownicy wypompowują też wodę z domów, piwnic i rozlewisk w powiecie dębickim i mieleckim.

Zablokowany jest ruch kolejowy między stacjami Jasło i Stróże. Na długości około 500 metrów podmyty został nasyp kolejowy.

Świętokrzyskie: Wisła wciąż zalewa Sandomierz

Wisła nadal zalewają prawobrzeżną część Sandomierza. Woda przedostaje się przez wyrwę w wale.

W pobliskiej gminie Tarłów w Świętokrzyskiem woda wlewa się do miejscowości: Ciszyca Przewozowa, Ciszyca Dolna, Leśne Chałupy i częściowo Ciszyca Górna. Trwa ewakuacja z podtopionych terenów.

W gminie Dwikozy udało się zagrodzić wyrwę w wale nad rzeką Opatówką. Podtopieniu bądź zalaniu uległy miejscowości Szczytniki i Bożydar, trwa walka o uratowanie miejscowości Mściów. W rejonie Winiar wody Wisły zalały częściowo wsie: Słupcza, Winiary, Winiarki, Kępa Chwałowska i Dwikozy. Ewakuowano 150 osób. W gminie Zawichost częściowo zalana jest miejscowość Podgórze.

Śląsk: osuwa się ziemia

Na Śląsku główny problem stanowią osuwiska. Obowiązuje bezwzględny zakaz wstępu w miejsca, w których możliwe jest osuwanie się ziemi.

Pomorze: stan wód wciąż rośnie

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami wzrósł poziom wody w Tczewie i ujściowym odcinku Wisły. Stany alarmowe przekroczone są obecnie w Gdańskiej Głowie o 2 centymetry i w Przegalinie o 21 centymetrów.

W ciągu najbliższej doby spodziewany jest dalszy wzrost stanów Wisły. Jeszcze dzisiaj poziom alarmowy może zostać przekroczony w Tczewie, do którego fala kulminacyjna powinna dotrzeć w weekend.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (478)