Polska walczy o pergaminy o Krzyżakach
IPN wystąpił do prokuratury z formalnym wnioskiem o
zabezpieczenie dla celów procesowych Archiwum Zakonu Krzyżackiego. MSZ chce walczyć w sądzie o zwrot pergaminów, które dokumentują dzieje powstawania Zakonu Krzyżackiego w Polsce. Dokumenty zostały zrabowane przez Niemców w czasie wojny - informuje "Nasz
Dziennik".
Archiwum Zakonu Krzyżackiego jest przechowywane w Tajnym Archiwum Pruskiej Fundacji Dóbr Kultury w Berlinie-Dahlem. O zwrot tych 74 bezcennych pergaminów, na których spisane są dzieje sadowienia się Zakonu Krzyżackiego na naszych ziemiach, Polska zabiega od końca wojny.
Wobec konsekwentnej odmowy zwrotu skradzionych archiwaliów w MSZ powstał pomysł wydostania ich na drodze procesowej. W listopadzie 2005 r. śledztwo w tej sprawie wszczął szczeciński oddział IPN. Pergaminy krzyżackie stanowią dowód rzeczowy w tym procesie, i jako takie podlegają zabezpieczeniu na drodze międzynarodowej pomocy prawnej. Gwarantuje to Konwencja o pomocy prawnej z 1959 r. oraz umowa polsko-niemiecka z 2004 r. wprowadzająca ułatwienia w stosowaniu Konwencji na gruncie prawa karnego.
Co daje stronie polskiej zabezpieczenie skradzionych pergaminów? "Może się okazać, że główni sprawcy kradzieży już nie żyją i IPN nie będzie miał kogo postawić przed sądem. W takim wypadku śledztwo podlega umorzeniu, a zabezpieczone dowody rzeczowe pozostają w dyspozycji polskiego prokuratora" - tłumaczy prokurator Antoni Kura, naczelnik wydziału nadzoru nad śledztwami IPN.
Prawo europejskie i międzynarodowe przemawia na naszą korzyść, ale na przeszkodzie może stanąć brak woli politycznej po stronie Niemiec i próby powoływania się na niemieckie prawo wewnętrzne - pisze "Nasz Dziennik".