Polska w UE - kto za, kto przeciw?
Jedna trzecia Polaków uważa, że po pół roku członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej odnieśliśmy więcej korzyści niż strat. Przeciwnego zdania jest niemal jedna piąta ankietowanych. Ponad 36% uważa, że wstąpienie do Unii nie miało żadnego wpływu na sytuację w naszym kraju.
19.11.2004 12:20
Sondaż na zlecenie Polskiego Radia przeprowadził Instytut Badań Opinii Społecznej "Pentor". Jego prezes Jerzy Głuszyński powiedział, że Polacy nie oceniają naszego członkostwa w Unii entuzjastycznie. Zauważył, że po pół roku członkostwo jest dla nas rzeczą oczywistą. Nie ekscytujemy się nim również dlatego, że wejście Polski do Unii niewiele zmieniło w życiu przeciętnego Polaka.
Jerzy Głuszyński podkreśla, że naszą obecność w Unii najgorzej oceniają osoby w najtrudniejszej sytuacji - najmniej zarabiające, najstarsze lub najsłabiej wykształcone.
27% rolników jest zdania, że nasz kraj odniósł korzyści z członkostwa w Unii. Przeciwnego zdania jest 21%. Dla prawie 40% rolników i robotników obecność w Unii nie wpłynęła na sytuację naszego kraju.
Badania przeprowadzono w połowie listopada na 800-osobowej grupie Polaków.