Polska w okowach afrykańskich upałów
Jak informuje IMGW, w ciągu najbliższych dni Polska będzie znajdować się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Wiele meteoropatów będzie zmagać się z licznymi bólami głowy i rozdrażnieniem. Miejscami termometry pokażą nawet 35 stopni Celsjusza. Spodziewane są też silne burze z gradem, a towarzyszyć im będą intensywne opady deszczu. Wysokie temperatury - jak przewidują synoptycy - będą nam towarzyszyć do końca tygodnia.
01.07.2012 | aktual.: 01.07.2012 19:12
Nawet 35 stopni!
Niedzielne upały są bardzo dokuczliwe na południu, południowym zachodzie, centrum i na wschodzie Polski. Jedynie na Pomorzu i krańcach zachodnich temperatura jest niższa. Na pozostałym obszarze temperatury prawie afrykańskie od 30 do 33 stopni, a na południu, południowym zachodzie, w centrum i na wschodzie kraju do nawet 34-35 stopni. Upał może się utrzymywać do godzin nocnych.
Po południu najbardziej zagrożony burzami będzie obszar zachodniej i północnej Polski. W tych rejonach synoptycy przewidują bardzo obfite opady deszczu nawet 10-30 mm oraz grad. Będzie też bardzo silnie wiało. Wiatr może osiągać nawet 90 km/h. Tak gwałtowne zjawiska atmosferyczne mogą doprowadzić do podtopień.
W nocy z niedzieli na poniedziałek chłodny front przesunie się w kierunku wschodnim, centrum i na południe. Nadal będzie padać na zachodzie i północy. Bez opadów pozostanie tylko kraniec południowo-wschodni Polski.
Poniedziałek: upalnie i burzowo
Na południowym wschodzie zachmurzenie małe, na pozostałym obszarze umiarkowane i duże, miejscami przelotne opady deszczu, a od Dolnego Śląska i Małopolski po Suwalszczyznę i Podlasie również burze, w których może spaść do 25 mm deszczu. Możliwy grad. Temperatura maks. od 21 st. nad morzem, 23 st., 25 st. na północy kraju do około 28 st. w centrum oraz do 32 st. na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków wschodnich, w rejonie burz porywisty, w porywach do 70 km/h.
W nocy z poniedziałku na wtorek tylko na południowym wschodzie zachmurzenie małe. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu, miejscami burze, w których może spaść do 25 mm deszczu. Temperatura min. od 12 st., 16 st. na północy kraju do 18 st., 20 st. na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni, w rejonie burz porywy wiatru do 70 km/h.
Wtorek: deszcz i grad
Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu zachmurzenie małe. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, a na Pomorzu duże. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, w których może spaść do 20 mm deszczu. Burze możliwe również w Bieszczadach. Spodziewane są także gradobicia. Temperatura maks. od około 21 st. nad morzem, 24 st., 27 st. na Pomorzu i zachodzie kraju do 30 st. w centrum, oraz do 32 st. na wschodzie i południu kraju. Wiatr na południu i wschodzie słaby, zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, północno-wschodni. W rejonie burz porywy wiatru do 70 km/h.
Pij dużo wody
Podczas upałów organizm dużo szybciej pozbywa się wody co zwiększa ryzyko odwodnienia organizmu. Dlatego nie możesz zapominać o wodzie - wypijaj przynajmniej 2 do 3 litrów płynów dziennie, najlepiej pod postacią wody albo świeżych owoców. Kiedy odczuwasz, że nadmierni się pocisz, co w upale jest normalne, pij schłodzoną herbatę z mięty i unikaj słodkich soków i napojów gazowanych, bo cukier wiążę wodę w organizmie. Zimne, gazowane napoje mogą sprzyjać zachorowaniom na anginę, która wbrew pozorom występuje także latem.
Synoptycy radzą, aby w czasie burz pozostawać w domu, gdzie należy zabezpieczyć okna. Ruchome przedmioty na balkonach trzeba usunąć, gdyż bardzo silne podmuchy wiatru mogą je przesuwać, albo porwać. Dobrze jest też trzymać się z daleka otwartych okien, drzwi i kominków. Gdy znajdujemy się na zewnątrz budynków, w czasie burzy należy jak najszybciej szukać schronienia poza otwartą przestrzenią. Jeżeli jest to niemożliwe, należy unikać schronienia w pobliżu wysokich drzew.