Polska w Europie - sympozjum w Austrii
Rola Polski i polskiej kultury w Europie na przełomie wieków będzie tematem sympozjum, które odbędzie się 11 i 12 października 2002 r. w prestiżowym Instytucie Nauk o Człowieku prowadzonym przez profesora Krzysztofa Michalskiego w Wiedniu. Sympozjum jest jednym z najważniejszych wydarzeń w programie Roku Polskiego w Austrii.
10.10.2002 21:28
Uczestnicy sympozjum dyskutować będą na temat relacji Polski z Zachodem i jej roli w Europie Wschodniej. Część sympozjum poświęcona będzie katolickiej tożsamości Polski w Europie, stosunkowi Polski do komunistycznej przeszłości i problemowi Jedwabnego. Nie zabraknie również aktualnej debaty na temat sytuacji przed wstąpieniem do Unii Europejskiej oraz kwestii polityki wschodniej, szczególnie relacji Polski z Rosją.
W sympozjum wezmą udział najwybitniejsi przedstawiciele nauki z Europy i Stanów Zjednoczonych. Głos zabiorą m.in. Jose Casanowa, Norman Davies, Jerzy Kłoczowski, Jerzy Kołakowski, Krzysztof Pomian, Alexei Miller, Timothy D. Snyder, Aleksander Smolar. Sympozjum towarzyszyć będzie wieczór poezji Tadeusza Różewicza i Adama Zagajewskiego.
Konferencja organizowana jest w ramach Roku Polskiego w Austrii we współpracy z Instytutem Nauk o Człowieku i Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu, w którym 2 grudnia 2002 r. otwarta zostanie wystawa "Thesauri Poloniae - Skarbiec Polski" prezentująca zbiory sztuki w polskich kolekcjach od średniowiecza do czasów oświecenia.
Rok Polski w Austrii w Wiedniu rozpoczął się w kwietniu 2002 roku i organizowany jest przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie i Instytut Polski w Wiedniu. (aka)
Więcej informacji:
na stronie www.polen2002.pl