"Polska przykładem stosowania 'doktryny szoku'"
To, co wydarzyło się w Polsce na początku lat 90. było modelowym przykładem stosowania "doktryny szoku" - uważa Naomi Klein, która przyjechała do Polski, aby promować swoją najnowsza książkę.
19.11.2008 | aktual.: 20.11.2008 10:46
Noemi Klein zasłynęła jako autorka książki "No logo", pamfletu na działalność wielkich korporacji, książki opisywanej jako "manifest alterglobalizmu".
W najnowszej książce, opublikowanej w Polsce w październiku "Doktrynie szoku", opisane jest zjawisko, które Klein określa mianem "kapitalizmu kataklizmowego".
Taki kapitalizm opiera się na sojuszu polityków i kapitalistów, a ujawnia w momentach przełomowych - załamania się dotychczasowych systemów władzy, poważnych kryzysów. Klein stawia tezę, że takie sytuacje są wykorzystywane przez polityków i posiadaczy największego kapitału, aby wprowadzić niepopularne reformy, zlikwidować osłony socjalne i uzależnić państwo od międzynarodowych organizacji finansowych.
- Argumentem decydującym jest zazwyczaj zdanie "nie ma innego wyjścia. Musimy to zrobić, bo grozi nam załamanie systemu". To sprytny sposób na wykorzystanie kryzysu - mówiła Klein na konferencji prasowej.
Autorka podaje wiele przykładów działania "doktryny szoku". - Reformy wprowadzane z pominięciem procedur demokratycznych, pośpieszne prywatyzacje majątku państwowego miały miejsce zarówno w Chile za przyczyną Pinocheta, Polsce wyzwalającej się z systemu komunistycznego, Rosji, w której powstała niezwykle bogata oligarchia - mówiła. Z analizowanych przez Klein przykładów państw, w których podczas ostatnich 30 lat zastosowano "doktrynę szoku" wynika, że wszędzie realizuje się następujący scenariusz - zawiązuje się sojusz między garstką największych korporacji a klasą najzamożniejszych polityków i cała władza skupia się w ich rękach.
Dla Klein potwierdzeniem tego, o czym pisze, są ostatnie wydarzenia związane z kryzysem finansowym, a zwłaszcza dofinansowanie prywatnych firm przez rząd USA i rządy państw europejskich. Autorka przypomniała, że na początku tego roku globalne organizacje finansowe jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy były oceniane jako nieskuteczne. - Obecnie już widać, że w dobie kryzysu ich kompetencje i tak przesadnie rozbudowane, będą się zwiększać - mówiła Klein.
Naomi Klein ur. 1970, kanadyjska dziennikarka, publicystka i działaczka społeczna. Sławę przyniosła jej opublikowana w 2000 roku książka "No Logo". Klein jest w Polsce po raz pierwszy, ale jej rodzina zarówno ze strony matki jak i ojca wywodzi się właśnie z Polski. "Doktrynę szoku" opublikowało wydawnictwo Muza.