PolskaPolska produkuje narkotyki dla całej Europy

Polska produkuje narkotyki dla całej Europy


Polska staje się czołowym producentem narkotyków dla całej Europy - wynika z raportu Międzynarodowej Rady Kontroli Narkotyków za rok 2001, działającej przy ONZ. Potwierdza to także raport Komendy Głównej Policji oraz dane Prokuratury Krajowej.

28.02.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Dyrektor biura do spraw przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej Janusz Jaroch twierdzi, że coraz więcej narkotyków dociera do nas z Afganistanu - aż 90% produkowanej tam heroiny. Pozostałe 10% pochodzi między innymi z Laosu i Tajlandii.

Narkotyki, które zostają przemycone do Polski zasilają następnie rynki europejskie. Głównym odbiorcą jest Skandynawia i Rosja. W związku z tym rośnie proceder kurierów narkotykowych. Według danych policji około 200 Polaków rocznie jest zatrzymywanych na granicy za próbę przewozu narkotyków.

W 2001 roku policja zanotowała ponad 29 tysięcy przestępstw związanych z narkobiznesem. W 2000 roku odnotowano o prawie 10 tysięcy mniej takich przypadków. To dramatyczny wzrost - twierdzi nadinspektor Adam Rapacki, zastępca Komendanta Głównego Policji.

Walkę z handlem narkotykami utrudnia globalizacja i nowe technologie. Policja i prokuratura przyznają, że za postępem technicznym często nie nadążają rozwiązania prawne. Janusz Zimak, prezes organizacji pozarządowych - "Towarzystwa Powrót" oraz "Fundacji Maraton" twierdzi, że jednym z głównych źródeł informacji o narkotykach jest Internet. To w cyberprzestrzeni odbywają się teraz transakcje środkami odurzającymi - powiedział Zimak.

Na ogólnodostępnych stronach internetowych można znaleźć informacje, gdzie zdobyć narkotyki, lub jak samemu je wyprodukować. Dla policji ważne jest zatem, żeby stworzyć nowoczesny system komputerowy, dzięki któremu będzie można ścigać właścicieli "narkotykowych" serwerów i stron www.

Zdaniem osób zwalczających narkomanię, w walce z narkobiznesem najważniejsza jest edukacja młodzieży i dorosłych; przede wszystkich nauczycieli, a także ulepszenie kodeksu karnego, co udoskonali z kolei orzecznictwo sądowe. Wszystko to pozwoli skuteczniej ścigać mafie narkotykowe.

Lekarze podkreślają, że ważna jest także profilaktyka zdrowotna, ponieważ - jak wynika z raportu - w Polsce obok marihuany i opiatów coraz częściej używa się w celach odurzających leków antydepresyjnych i nasennych. (aka)

polskaonzraport
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)