Trwa ładowanie...
d1zc26b
d1zc26b
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Polska powinna zachować wstrzemięźliwość w sporze między Moskwą a Kijowem"

Szef gabinetu politycznego premiera Sławomir
Nowak ocenia, że Polska powinna zachować wstrzemięźliwość w
rosyjsko-ukraińskim konflikcie gazowym, a w pierwszej kolejności
dążyć do przywrócenia dostaw gazu do krajów UE.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1zc26b

Nowak, który w czwartek rano był gościem Radia ZET, pytany, czy powinniśmy zdecydowanie stanąć po stronie Ukrainy odparł, że nie.

"Polska powinna zachowywać wstrzemięźliwość, przy całej swojej sympatii. Serce się wyrywa w jedną określoną stronę, ale przy całej sympatii do jednej ze stron Polska powinna szukać rozwiązania, które w pierwszej kolejności przywróci dostawy gazu do państw członkowskich UE, do naszych południowych przyjaciół - Słowacji, Czech, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Grecji - a w drugiej kolejności rozdzielać winy" - podkreślił.

Nowak zapewnił też, że premier Donald Tusk, chociaż ma urlop, jest na bieżąco informowany o sprawach gazowych i "steruje całością prac kryzysowych rządu".

d1zc26b

Podkreślił, że Tusk w czwartek przerywa urlop, aby udać się do Bratysławy, gdzie dojdzie m.in. do spotkania premierów państw Grupy Wyszehradzkiej poświęconego właśnie kryzysowi gazowemu.

Prezydent Lech Kaczyński ocenił we wtorek, że w obecnym ukraińsko- rosyjskim konflikcie gazowym Polska powinna opowiadać się po stronie Kijowa. Nowak pytany o tę wypowiedź uznał, że nie ma powodu do opinii, że Polska mówi "dwugłosem" ws. kryzysu gazowego.

"To nie jest tak, że jest dwugłos, ja raczej widzę współdziałanie i wolę ze strony pana prezydenta do współgrania w tej całej +polskiej orkiestrze+" - ocenił.

Nowak podkreślił też, że spór gazowy między Moskwą a Kijowem ma podłoże biznesowe, a relacje gazowe między Ukrainą a Rosją nie były do końca zbudowane na zasadach wolnorynkowych.

d1zc26b

Prezesi rosyjskiego Gazpromu i ukraińskiego Naftohazu, Aleksiej Miller i Ołeh Dubyna, przeprowadzili w nocy ze środy na czwartek rozmowy w Moskwie - poinformował rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow. Nie podał szczegółów. Przekazał jedynie, że tematem rozmów były "drogi wyjścia z zaistniałej sytuacji kryzysowej".

1 stycznia Gazprom wstrzymał dostawy gazu na Ukrainę, uzasadniając to brakiem kontraktu na 2009 rok i długami Naftohazu za paliwo dostarczone w 2008 roku.

W środę doszło do całkowitego wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu do Polski przez Ukrainę w punkcie odbiorczym w Drozdowiczach. Obecnie otrzymujemy z kierunku wschodniego gaz jedynie od strony Białorusi.

d1zc26b

Podziel się opinią

Share

d1zc26b

d1zc26b
Więcej tematów