Trwa ładowanie...
d1phjw6
IAR

Polska pomaga Ukrainie. Trwa zbiórka darów dla protestujących

W wielu polskich miastach prowadzone są zbiórki darów dla Ukraińców protestujących przeciwko obozowi władzy. Akcje takie organizowane są między innymi w Krakowie, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Przemyślu i Lublinie. Zbierana jest odzież, leki i środki opatrunkowe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uczestnicy protestów w Kijowie żegnają jedną z ofiar starć z milicją
Uczestnicy protestów w Kijowie żegnają jedną z ofiar starć z milicją (PAP/EPA, Fot: Zurab Kurtsikidze)
d1phjw6

W centralnych punktach kilkunastu polskich miast o godz. 13 Ukraińcy i Polacy wspólnie stali w milczeniu, oddając hołd ofiarom protestów w Kijowie.

W Lublinie zorganizowano EuroMajdan Kulturalny. Odzież i leki dla marznących, chorujących i rannych uczestników euromajdanów będą zbierane przez najbliższe dni. Od poniedziałku - także w biurach obsługi mieszkańców. Trwają starania, by lubelskie szpitale mogły przyjmować poszkodowanych z różnych ukraińskich miast.

Od jutra też lubelski ratusz będzie podświetlony w dwóch kolorach: żółtym i niebieskim. To symbol poparcia dla walczących Ukraińców.

d1phjw6

Także mieszkańcy Przemyśla pomagają Ukraińcom protestującym na majdanach. Lokalny oddział Związku Ukraińców w Polsce rozpoczął akcję zbiórki darów. Gromadzona jest ciepła odzież, żywność, lekarstwa, a także pieniądze. Zebrano już około pięćdziesięciu dużych worków z ubraniami.

Odzew mieszkańców Przemyśla na apel, by pomagać ludziom na ukraińskich majdanach pozytywnie zaskoczył organizatorów. Do punktu zbiórki zgłaszają się darczyńcy, ale też młodzi ludzie - wolontariusze. Przemyski oddział Związku Ukraińców w Polsce organizuje też wyjazdy swoich ludzi do Kijowa. Celem jest wsparcie Majdanu.

Pomoc protestującym na kijowskim Majdanie zadeklarowało też Stowarzyszenie "Młodzi Demokraci" z Wrocławia. Dary dla Ukraińców będą zbierane jeszcze przez ponad tydzień. Bartosz Rutkowski ze stowarzyszenia podkreśla, że akcja jest ponadpartyjna i każda pomoc jest mile widziana.

Dary są zbierane w wielu miastach Dolnego Śląska, między innymi w Wałbrzychu, Głogowie, Oleśnicy i Zgorzelcu. Ciepłą odzież dla poszkodowanych Ukraińców zbiera tez Stowarzyszenie Solidarności Walczącej na Placu Solnym 11. W przejściu między placem Solnym a ulicą Szajnochy trwa zbiórka Centrum Edukacji Historycznej "Konspira".

d1phjw6

Ukraińcy mieszkający w Krakowie oddali hołd zabitym podczas protestów na kijowskim Majdanie. Przed tablicą przy cerkwi grekokatolickiej upamiętniającej ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Po krótkiej modlitwie i odśpiewaniu hymnu Ukrainy stali przed świątynią w milczeniu przez kilkanaście minut.

- Nie możemy pozostać bierni, gdy na Majdanie giną ludzie za wolność. W Polsce jedyne co możemy zrobić, to pomodlić się za nich i wesprzeć tych, którzy nadal protestują w Kijowie - mówiła Julia Popel, jedna z uczestniczek krakowskiej akcji. Wieczorem w Bazylice Mariackiej w Krakowie została odprawiona msza za pokój na Ukrainie.

d1phjw6

Podziel się opinią

Share

d1phjw6

d1phjw6
Więcej tematów